Jabłonowscy herbu Prus III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb książąt Jabłonowskich – Prus III

Jabłonowscy herbu Prus III – rodzina szlachecka, wywodząca się z Jabłonowa w parafii Wieczfnia w powiecie mławskim na Zawkrzu na Mazowszu. W XV wieku rozdzielili się na kilka linii, które nabyły dobra w różnych stronach państwa polskiego. Wzrost znaczenia rodziny nastąpił w połowie XVII wieku dzięki Janowi Stanisławowi Jabłonowskiemu, który poślubił Annę córkę wojewody Jana Ostroroga, co podniosło prestiż rodziny.

Ród Jabłonowskich awansował do roli magnaterii dość późno i stało się to w ostatniej ćwierci XVII wieku. Apogeum znaczenia rodziny przypada na życie najwybitniejszego jej przedstawiciela hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego i wczesnego okresu działalności jego syna Jana Stanisława. W roku 1743 jedna z linii Jabłonowskich otrzymała tytuł książęcy od cesarza Karola VII, wymarła ona w 2004 roku wraz ze śmiercią Zofii z Jabłonowskich, żony Xawerego Pusłowskiego.

Ważną rolę w życiu Rzeczypospolitej odegrali:

Przedstawiciele[edytuj | edytuj kod]

Fundacje[edytuj | edytuj kod]

Pałace[edytuj | edytuj kod]

Zamki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Córka Stanisława Jana Jabłonowskiego i Marianny Kazanowskiej, od 1676 żona podskarbiego Rafała Leszczyńskiego, matka króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, jej wnuczka Maria Leszczyńska od 1725 królowa Francji (żona Ludwika XV).
 2. Siostra żony Aleksandra Fredry- zwana matką tutejszego ludu (zmarła we Lwowie, prochy jej w Krościenku w krypcie pod starym kościołem).
 3. Wspomniany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza.
 4. Jednym z fundatorów kościoła był Stanisław Wincenty Jabłonowski, wojewoda ruski i wołyński. starosta międzyrzecki.
 5. a b Niżniów, mko w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VII: Netrebka – Perepiat. Warszawa 1886., erygowany w 1740 r.
 6. Podkamień, pow. rohatyński w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VIII: Perepiatycha – Pożajście. Warszawa 1887., poświęcony 1829 r.
 7. Maryampol 1.) al. Mariampol po rus. Mariampil, s. 147–148 w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VI: Malczyce – Netreba. Warszawa 1885., konsekrowany w 1825 r.
 8. Książęcin w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. IV: Kęs – Kutno. Warszawa 1883.
 9. Obecnie Okop (rejon biłohirski).
 10. Jabłonów, n. Niemnem w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. III: Haag – Kępy. Warszawa 1882., w pow. grodzieńskim.
 11. (palazzo in fortezza) zniszczony w latach 1914–1918.
 12. a b Roman Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, wyd. drugie przejrzane i uzupełnione, t. 7: Województwo ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1995, s. 113–115, ISBN 83-04-04229-0, ​ISBN 83-04-03701-7​ (całość).
 13. Hulowce, wł. Jabłonowskich w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. III: Haag – Kępy. Warszawa 1882.
 14. Żemielińce, wł. Jabłonowskich w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XIV: Worowo – Żyżyn. Warszawa 1895.
 15. Świetność i zmierzch pałacu (w pobliżu ul. Zielonej, zniszczony podczas II wojny światowej).
 16. Wybudowany przez Stanisława Jana Jabłonowskiego; posiadał baszty, wały i fosy.
 17. Nie istnieje.
 18. SIBI DEO POSTERITATI. Jabłonowscy a sztuka w XVIII wieku [dostęp 2016-09-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. [1] Zawiera m.in. XIX-XX w. genealogię rodziny oraz omawia sprawy związane z tytulaturą i jej dziedziczeniem.