Jack DeJohnette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jack DeJohnette
Ilustracja
Jack DeJohnette
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1942
Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone
Instrumenty perkusja
Gatunki jazz
Zawód muzyk
Wydawnictwo ECM
Strona internetowa

Jack DeJohnette (ur. 9 sierpnia 1942 r. w Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone)[1] – perkusista jazzowy, grający również na instrumentach klawiszowych.

Od czwartego roku życia przez 10 lat uczył się grać na fortepianie. Później kontynuował edukację w Konserwatorium Muzycznym. Naukę gry na perkusji rozpoczął w licealnym zespole muzycznym.

Na początku swojej kariery grywał zarówno na instrumentach klawiszowych, jak i na perkusji. Eksperymentował z różnymi gatunkami muzycznymi, od R&B po hard bop. W 1966 r. grał w John Coltrane Quintet, a następnie w Charles Lloyd Quartet, co przyniosło mu szerokie uznanie.

W 1968 r. wstąpił do grupy Milesa Davisa, wraz z którym nagrał album Bitches Brew. Również w tym roku nagrał pierwszą płytę występując jako lider – The De Johnette Complex dla wytwórni Milestone Records.

W czasie swojej kariery muzycznej grywał z wieloma znanymi jazzmanami, wśród których można wymienić między innymi Milesa Davisa, Johna Coltrane'a, Keitha Jarretta, Tomasza Stańkę, Ornette'a Colemana, Theloniousa Monka, Stana Getza, Cheta Bakera, czy Herbiego Hancocka. Nagrywał dla: Milestone Records, Columbia, Landmark, MCA/GRP i Toshiba/EMI/Blue Note, ale większość nagrał dla ECM. Laureat NEA Jazz Masters Award[2] w 2012.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Z Milesem Davisem[edytuj | edytuj kod]

Ze Zbigniewem Seifertem[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Berthold Daum: Modeling business objects with XML schema. Morgan Kaufmann, 2003, s. 251. ISBN 978-1-55860-816-0.
  2. NEA Jazz Masters – Jack DeJohnette [dostęp 2014-07-06] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]