Jacob Viner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacob Viner
Data i miejsce urodzenia 3 maja 1892
Montreal
Data i miejsce śmierci 12 września 1970
Chicago
Zawód, zajęcie ekonomista

Jacob Viner (ur. 3 maja 1892 w Montrealu, zm. 12 września 1970 w Chicago) - amerykański ekonomista pochodzenia kanadyjskiego, który wniósł istotny wkład w rozwój teorii kosztu produkcji, gospodarki międzynarodowej oraz historii ekonomii.

W 1914 ukończył McGill University i wkrótce emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1922 uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda. W latach 1925-1946 był profesorem na Uniwersytecie Chicagowskim, a od 1946 do 1960 na Uniwersytecie Princeton (od 1960 profesorem emerytowanym tej uczelni). Początkowo blisko współpracował z F. Taussingiem, który miał istotny wpływ na przedstawioną przez Vinera teorię handlu międzynarodowego.

Uznaniem cieszyły się jego prace z dziedziny teorii kosztów i produkcji, międzynarodowych stosunków gospodarczych i historii myśli ekonomicznej. Opublikował liczne artykuły poświęcone teorii cen i kosztów, zebrane później w dziele The Long View and the Short (1931). Pierwsze prace Vinera dotyczyły zagadnień handlu zagranicznego (w nawiązaniu do tradycji ricardiańskiej), a zawierały tezy liberalizmu handlowego, m.in. tworzenie unii celnych i obszarów wspólnego rynku.