Wersja ortograficzna: Jad Channa

Jad Channa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jad Channa
יד חנה
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 53 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

214
Nr kierunkowy +972 9
Kod pocztowy 42840
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Jad Channa”
Ziemia32°19′35″N 35°00′23″E/32,326389 35,006389
Portal Izrael

Jad Channa (hebr. יד חנה; pol. Pomnik Hanny) – kibuc położony w samorządzie regionu Emek Chefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron, w otoczeniu moszawów Niccane Oz, Be’erotajim i Olesz, oraz wioski Bat Chefer. Na wschód od kibucu przebiega granica terytoriów Autonomii Palestyńskiej, która jest strzeżona przez mur bezpieczeństwa. Po stronie palestyńskiej znajduje się miasto Tulkarm.

Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kibuc został założony w 1950 przez członków syjonistycznego ruchu młodzieżowego Habonim Dror, powiązanego z partią polityczną Mapam. Nową osadę nazwano na cześć węgierskiej Żydówki Hanny Szenes (1921-1944), która została zrzucona na spadochronie w Jugosławii z zadaniem przeniknięcia na Węgry by ratować Żydów od zagłady w Auschwitz-Birkenau.

Przez pewien okres był to jedyny w Izraelu kibuc komunistyczny (lata 1953-1972), powiązany z Komunistyczną Partią Izraela.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na sadownictwie.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na wschód od kibucu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z kibucu wyjeżdża się na północny zachód na drogę nr 5714, którą jadąc na południe dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 57 ISR-HW-57.svg (NetanjaNiccane Oz), lub jadąc na północny wschód dojeżdża się do wioski Bat Chefer.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]