Jadwiga Budlewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jadwiga Budlewska
Ilustracja
Jadwiga Budlewska (1955, autoportret)
Data i miejsce urodzenia 9 października 1920
Piotrków Trybunalski
Data i miejsce śmierci 28 września 1999
Łódź
Narodowość polska
Dziedzina sztuki artysta plastyk

Jadwiga Budlewska (ur. 9 października 1920 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 28 września 1999 w Łodzi) – polska artystka plastyk, nauczycielka. Od roku 1962 członkini rzeczywista Związku Polskich Artystów Plastyków.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Gimnazjum im. Anny Jabłonowskiej w Białymstoku (1938). Studiowała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie do rozpoczęcie II wojny światowej. Po aresztowaniu ojca, Józefa Ostruszki, ostatniego prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku przez NKWD 27 września 1939, uciekła wraz z mężem, matką i siostrą do Piotrkowa Trybunalskiego w Generalnym Gubernatorstwie.

W 1949 dostała się na studia w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskała w 1955 r. na Wydziale Włókiennictwa ze specjalnością druk na tkaninie. Od roku 1953 pracowała w Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego w Łodzi jako projektantka wzorów. W roku 1955 przeszła do Laboratorium Przemysłu Jedwabniczego, również w Łodzi, gdzie pracowała jako projektantka wzorów na jedwabiu. Równolegle zajmowała się dekoracją wystaw.

W 1963 zaczęła pracę w szkolnictwie jako nauczycielka rysunku, kompozycji plastycznej i historii sztuki oraz kostiumologii w Technikum Odzieżowym w Pabianicach. W roku 1967 ukończyła studia pedagogiczne dla nauczycieli szkół zawodowych w Łodzi.

Na emeryturze od roku 1976 skierowała swoje zainteresowania ku tkaninie dekoracyjnej. Niemal corocznie brała udział w plenerach ogólnopolskich tkactwa artystycznego, przeważnie w Kowarach. Brała udział w wystawach poplenerowych w Kowarach i Wrocławiu, jak i w wystawach zbiorowych w Łodzi i Warszawie. Jej tkaniny zostały zakupione do Niemieckiej Republiki Federalnej i do Francji.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki za całokształt twórczości artystycznej (1959).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Córka Anny (z dm. Bokalskiej) i Józefa Ostruszki. Od roku 1939 zamężna z Eugeniuszem Budlewskim. Matka dwóch córek, Ewy Bożeny (ur. 1944) i Marii Mileny (ur. 1951).