Jaime Roldós Aguilera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaime Roldós Aguilera
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1940
Guayaquil
Data i miejsce śmierci 24 maja 1981
góra Huairapungo (Loja)
Prezydent Ekwadoru
Okres od 10 sierpnia 1979
do 24 maja 1981
Przynależność polityczna Concentración de Fuerzas Populares
Poprzednik Alfredo Poveda
Następca Osvaldo Hurtado Larrea
Odznaczenia
Łańcuch Narodowego Orderu Zasługi (Ekwador) Łańcuch Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)

Jaime Roldos Aguilera (ur. 5 listopada 1940 w Guayaquil, zm. 24 maja 1981 w prowincji Loja) – prawnik i polityk ekwadorski, prezydent kraju w latach 1979-1981.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na wydziale prawa Uniwersytetu w Guayaquil, w czasie studiów działał w organizacjach studenckich (m.in. stał na czele Stowarzyszenia Studentów Prawa). Pracował jako adwokat, był wiceprezesem i prezesem Izby Adwokackiej Ekwadoru oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Adwokatów Krajów Andyjskich. Na uniwersytecie w Guayaquil był profesorem prawa, przez pewien czas również zastępcą dziekana wydziału prawnego. Pod koniec lat 70. brał udział w pracach nad nową konstytucją; została ona przyjęta w referendum i weszła w życie w sierpniu 1979, a jej zapisy stanowiły poszerzenie swobód obywatelskich.

Jednocześnie centrolewicowe Zgrupowanie Sił Ludowych (Concentración de Fuerzas Populares) wysunęło kandydaturę Roldosa Aguilery w wyborach prezydenckich; wygrał wybory w kwietniu 1979 i został zaprzysiężony w sierpniu tego roku, zasiadając w fotelu prezydenta jako pierwszy cywilny polityk od 7 lat. Nie dożył końca 5-letniej kadencji, zginął wiosną 1981 w wypadku lotniczym. Najprawdopodobniej było to zabójstwo, gdyż wiele wskazuje na to, że w samolocie wybuchła bomba. Jego brat Leon pełnił funkcję wiceprezydenta przy kolejnym szefie państwa – Osvaldo Hurtado.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]