Jakub Centnerszwer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jakub Centnerszwer (58931).jpg
Grób Jakuba Centnerszwera na cmentarzu żydowskim w Warszawie

Jakub Centnerszwer (ur. 13 lipca 1798 w Warszawie, zm. 30 listopada 1880 tamże) – polski matematyk i pedagog żydowskiego pochodzenia.

Urodził się w Warszawie w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Studia matematyczne odbył w Niemczech. W 1825 w Berlinie zostały wydane jego tablice mnożeń i obliczania kwadratów i pierwiastków: Neuerfundene Multiplikations- und Quadrat-Tafel vermittelst welcher man die Produkte aller vierzfferigen und die Wurzeln aller fünfzifferigen Zahlen sehr leicht finden kann. Przedmowę do tej książki napisali profesorowie Grüson i Ideler.

Po powrocie do Warszawy uczył matematyki w rządowej Szkole Rabinów z polskim językiem wykładowym przedmiotów świeckich i w niedzielnej Szkole Handlowej (1851–1864), utrzymywanej przez Zgromadzenie Kupieckie w Warszawie. Po wprowadzeniu w Królestwie monety rosyjskiej opracował i wydał w 1842 Nowe tablice zamiany monety polskiej na rosyjską i odwrotnie wraz z tablicą ruchomą do tego celu służącą. Ogłosił gruntowny rozbiór krytyczny książki Zasady algebry Mayera i Choqueta, przełożonej na język polski przez Wincentego Wrześniowskiego, wydanej w 1845 przez Bibliotekę Warszawską[1].

Zmarł w Warszawie. Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej (kwatera 20)[2]. Jego synem był Gabriel Centnerszwer (1841-1917).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Za Samuelem Dicksteinem (Archiwum Oświatowe, Akta Komisji W.R. i O.P., A. z dziejów Gminy Starozakonnych w Warszawie itp.)
  2. Grób Jakuba Centnerszwera w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]