Jakub Jabłoński (toksykolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jakub Jabłoński (ur. 9 maja 1954 w Warszawie, zm. 10 września 2013) – polski specjalista w zakresie toksykologii, doktor habilitowany nauk farmaceutycznych w zakresie farmacji, adiunkt w Zakładzie Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów na kierunku analityka medyczna na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Białymstoku, podjął w 1983 pracę w Zakładzie Toksykologii na tejże uczelni. W 1988 uzyskał doktorat z zakresu nauk medycznych, a w 2002 stopień doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych. W zakres jego zainteresowań naukowych wchodziła głównie toksykologia w tym związki azotu i rozpuszczalników organicznych.

W 2009, między styczniem a marcem, piastował obowiązki kierownika Zakładu Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a następnie w latach 2009-2012 obowiązki prodziekana Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej na tejże uczelni. Był przewodniczącym Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego.

Zmarł 10 września 2013, a następnie pochowany 17 września tego samego roku na Cmentarzu Miejskim w Karakulach.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Jakub Jabłoński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-09-20].