Jakub Kyusei Gorōbyōe Tomonaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Jakub od św. Marii Kyusei Gorōbyōe Tomonaga

ハコボ マリア 朝長五郎兵衛
prezbiter i męczennik
Data i miejsce urodzenia 1582
Kiusiu
Data i miejsce śmierci 17 sierpnia 1633
wzgórze Nishizaka w Nagasaki
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 18 lutego 1981
Manila (Filipiny)
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 18 października 1987
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Jakub od św. Marii Kyusei Gorōbyōe Tomonaga (ur. 1582 na Kiusiu, zm. 17 sierpnia 1633 na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki w Japonii) – święty Kościoła katolickiego, japoński dominikanin, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie szlacheckiej na Kiusiu. Jego rodzice byli chrześcijanami. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w jezuickiej szkole w Nagasaki, gdzie przygotowywał się do pracy katechisty. Po jej ukończeniu prowadził działalność apostolską. Japońskie władze zwalczały chrześcijaństwo i w związku z tym w pewnym momencie został wygnany z kraju.

Ponieważ postanowił zostać księdzem, wstąpił do zakonu dominikanów w Manili. Habit otrzymał 15 sierpnia 1624 r. i przyjął imię Jakub od św. Marii. Śluby zakonne złożył 16 sierpnia 1625 r. W kolejnym roku otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie prowadził działalność misyjną na Formozie (obecnie Tajwan) do 1632 r., po czym od przełożonych zakonu otrzymał pozwolenie na powrót do ojczyzny.

Podróż zajęła mu 5 miesięcy, po których dotarł do Nagasaki. Statek opuścił w japońskim stroju z mieczem u boku, dzięki czemu mógł się swobodnie poruszać, nie budząc podejrzeń o działalność misyjną. Udało mu się odszukać dominikańskiego misjonarza Dominika Ibáñez de Erquicia, z którym podjął współpracę. Pomagał mu katechista Michał Kurōbyōe. Władze cały czas poszukiwały misjonarzy i osób im pomagających. Na początku lipca 1633 r. aresztowano Michała Kurōbyōe, który pod wpływem tortur zdradził miejsce przebywania Jakuba Kyusei Gorōbyōe Tomonaga. Kilka dni później został uwięziony w Ōmura. Został skazany na śmierć 15 sierpnia 1633 r. Wyrok wykonano na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki przy wykorzystaniu metody tsurushi, po 50 godzinach której zmarł 17 sierpnia. Jego ciało zostało spalone, a prochy wrzucono do morza. Razem z nim stracono Michała Kurōbyōe i 10 innych chrześcijan.

Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 18 lutego 1981 r. w Manila na Filipinach w grupie Dominika Ibáñez de Erquicia i towarzyszy. Tę samą grupę męczenników kanonizował Jan Paweł II 18 października 1987 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]