Jakub Yan Guodong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Jakub Yan Guodong

閻國棟雅格
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1853
Jianhe, Chiny
Data i miejsce śmierci 9 lipca 1900
Taiyuan, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 24 listopada 1946
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Yan.

Św. Jakub Yan Guodong (chiń. 閻國棟雅格) (ur. 1853 r. w Jianhe, prowincja Shanxi w Chinach – zm. 9 lipca 1900 r. w Taiyuan) – święty Kościoła katolickiego, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jakub Yan Guodong urodził się w Jianhe w powiecie Yangqu, prowincja Shanxi. Był pierwszym dzieckiem Mateusza Side i Marii Du. Pozostał w stanie bezżennym i służył w parafii jako kucharz.

Podczas powstania bokserów doszło w Chinach do prześladowań chrześcijan. On odmówił opuszczenia biskupa i Kościoła. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia biskup Grzegorz Grassi został aresztowany razem z 2 innymi biskupami (Franciszek Fogolla, Eliasz Facchini), 3 księżmi, 7 zakonnicami, 7 seminarzystami, 10 świeckimi pomocnikami misji i kilkoma wdowami. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Wśród aresztowanych znalazł się Jakub Yan Guodong. Został stracony razem z biskupem i innymi katolikami z rozkazu gubernatora Shanxi 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII w grupie Grzegorz Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 34.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]