Jakub Zagaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jakub Zagaja
Data urodzenia 21 lutego 1982
Data śmierci 17 października 2004
Pozycja atakujący
Kariera seniorska
Lata Klub Wyst.
do 2004 Avia Świdnik
AZS Opole
Stal Hochland Nysa
KKS Kluczbork

Jakub Zagaja (ur. 21 lutego 1982, zm. 17 października 2004) – siatkarz polski. Jego rodzinnym miastem był Kluczbork, woj. opolskie.

Od 2004 występował w Avii Świdnik. Karierę siatkarską rozpoczynał w nieistniejącym już klubie KKS Kluczbork, grał również w klubach Stal Hochland Nysa i AZS Opole. Grał na pozycji atakującego. Studiował na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej.

Jakub Zagaja był jednym z trzech siatkarzy Avii Świdnik, którzy ponieśli śmierć w wypadku drogowym w nocy 17 października 2004. Oprócz niego zginęli Łukasz Jałoza i Wojciech Trawczyński oraz kierowca Stefan Sznajder. Zawodnicy wracali z meczu serii B I ligi z Orłem Międzyrzecz. Między miejscowościami Pociecha i Bogucin (koło Lublina) bus wiozący siatkarzy zjechał na lewy pas jezdni i zderzył się z nadjeżdżającym z naprzeciwka tirem.

Trzem zmarłym siatkarzom nadano tytuł honorowego obywatela Świdnika[1], ogłoszono także w mieście żałobę. Na wypadek zareagował Polski Związek Piłki Siatkowej, wydając decyzję o pozostaniu Avii Świdnik w lidze bez względu na uzyskane w dalszej części sezonu wyniki (Avia zawiesiła swoje mecze do końca rundy jesiennej).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]