Jalpa de Méndez (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jalpa de Méndez
gmina
Ilustracja
Centrum Jalpa de Méndez
Państwo  Meksyk
Stan Tabasco
Gmina Jalpa de Méndez
Siedziba Jalpa de Méndez
Alkad Domingo García Vargas (PRD) (2013-2015)
Powierzchnia 472,36 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

83 356[1]
• gęstość 91,2 os./km²
Nr kierunkowy 914
Kod pocztowy 86200
Położenie na mapie Położenie gminy Jalapa de Mendez na mapie stanu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Jalpagmina meksykańskiego stanu Tabasco, położona w jego środkowej części, której północny kraniec jest w odległości około 30 kilometrów od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest jedną z 17 gmin w tym stanie[2]. Siedzibą władz gminy jest miasto Jalpa de Méndez. Nazwa gminy pochodzi od słów w języku nahuatl “Shal- apan”, oznaczające brzeg piasku oraz od nazwiska meksykańskiego bohatera Gregorio Méndez Magaña.

Ludność gminy Jalpa de Mendez w 2010 roku liczyła 83 356 mieszkańców, co czyniło ją średniej liczebności gminą w stanie Tabasco[1].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia gminy wynosi 472,36 km² zajmując tylko 1,8% powierzchni stanu, co czyni ją przedostatnią gminą w stanie Tabasco. Obszar gminy jest równinny a położenie w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Zatoki Meksykańskiej sprawia, że większość powierzchni jest wyniesione ponad poziom morza tylko o 10 m. Teren gminy w dużej części pokryty jest lasami, które mają charakter lasów deszczowych.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat jest ciepły (rekordowa najniższa zanotowana temperatura wynosi 14 °C) z średnią roczną temperaturą wynoszącą 26,42 °C oraz z niewielką roczną amplitudą, gdyż średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (czerwiec) wynosi 30,5 °C, podczas gdy średnia temperatura najchłodniejszego (styczeń) wynosi 22,4 °C. Wiatry znad Morza Karaibskiego oraz znad Zatoki Meksykańskiej przynoszą bardzo dużą masę wilgotnego powietrza czyniąc klimat wilgotnym ze średniorocznym opadem na poziomie 1692 mm[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Kamienne garnki z wyrobu których znana jest gmina Jalpa de Mendez

Spośród całej ludności około 56,8% jest aktywnych ekonomicznie, z tego 44,3% z tego to ludności zatrudniona w rolnictwie i rybołówstwie. Ludność gminy jest zatrudniona według ważności w następujących gałęziach: rolnictwie, hodowli, przetwórstwie rolno-spożywczym, oraz rybołówstwie, a także w usługach, handlu i turystyce (33% ludności) oraz przemyśle (19,9%)[2]. Najczęściej uprawia się kukurydzę, fasolę i kokosy oraz gatunki ogrodnicze. Z hodowli najpowszechniejsza jest hodowla bydła mięsnego i owiec[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]