James Drake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Drake
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1850
Londyn
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 1941
Brisbane
Australia Minister poczty
Okres od 1901
do 1903
Przynależność polityczna Partia Protekcjonistyczna
Poprzednik John Forrest
Następca Phillip Fysh
Australia Prokurator generalny
Okres od 1903
do 1904
Poprzednik Alfred Deakin
Następca H.B. Higgins

James Drake (ur. 26 kwietnia 1850 w Londynie, zm. 1 sierpnia 1941 w Brisbane) – australijski polityk i prawnik angielskiego pochodzenia, członek dwóch pierwszych gabinetów federalnych po powstaniu Związku Australijskiego, związany z Partią Protekcjonistyczną.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Drake wychowywał się w Anglii, zaś do Australii wyemigrował jako 23-latek. Osiadł w kolonii Queensland i pracował jako magazynier, a następnie dziennikarz. W latach 1876–1882 był korespondentem prasowym przy parlamencie kolonii, po czym uzyskał prawo wykonywania zawodu adwokata.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1888 roku został wybrany do izby niższej parlamentu Queensland, gdzie spędził 11 lat. W latach 1899–1901 zasiadał w Radzie Ustawodawczej. W tym samym czasie pełnił w rządzie kolonii stanowisko ministra poczty i oświaty publicznej.

Drake należał do polityków, którzy najwcześniej poparli ideę powstania zjednoczonej Australii. Gdy federacja stała się faktem z początkiem roku 1901, wszedł do gabinetu Edmunda Bartona jako minister poczty, a później obrony, został także wybrany do pierwszego składu Senatu. Następnie zasiadał także w pierwszym gabinecie Deakina, gdzie był prokuratorem generalnym, a potem wiceprzewodniczącym Federalnej Rady Wykonawczej.

Deakin nie zaprosił go do swego drugiego gabinetu, a w 1906 roku Drake zrezygnował z zasiadania w parlamencie federalnym. W roku 1907 próbował ponownie dostać się do parlamentu stanowego Queensland, ale start w wyborach zakończył się kompromitacją – uzyskał zaledwie 137 głosów.

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

Drake wrócił do kariery prawniczej i w latach 1910–1920 pracował w prokuraturze. Następnie przeszedł na emeryturę i skupił się na życiu rodzinnym, z rzadka pojawiając się publicznie jako przedstawiciel kilku organizacji pozarządowych. Zmarł w 1941 roku, w wieku 91 lat, w szpitalu w Brisbane. Pozostawił żonę i czworo dzieci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]