James Porter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sir James Porter (ur. 1720, zm. 1786) – brytyjski dyplomata.

Porter był wspólnikiem w interesach Lorda Johna Cartereta, i dzięki jego wpływom w roku 1741 dołączył do personelu brytyjskiej ambasady w Austrii, a następnie przez 15 lat pełnił funkcję brytyjskiego ambasadora w Stambule (1747-1762). Prócz Cartereta na stanowisko to promował go Thomas Robinson, 1. baron Grantham, brytyjski ambasador w Wiedniu i niejaki p. Amyand z Kompanii Lewantyńskiej (Levant Company).

Porter był naukowcem-samoukiem. Podczas pobytu w Turcji pisał o astronomii i geologii, opublikował też swoje memoirs, zawierające szczegółowy opis Turcji.

W latach 1762-1765 był ambasadorem w Brukseli (Niderlandy Austriackie). W 1765 wrócił do Richmond niedaleko Londynu, gdyż życie w Brukseli było dla niego zbyt kosztowne. W Richmond do jego wspólników biznesowych należał Lord Besborough, z którym wspólnie zwiedzali Turcję.

Porter wżenił się w holenderska rodzinę rodzinę Hochpied, która wydała wielu dyplomatów. Syn Jamesa, George Porter został baronem i magnatem węgierskim (sic!), a także generałem w tym kraju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Turkey: Its History and Progress - the journals and correspondence of Sir James Porter - London, Hurst and Blackett, 1854
Poprzednik
Everard Fawkener
Fictitious Ottoman flag 3.svg Ambasador Wielkiej Brytanii w Turcji
1747 - 1762
Fictitious Ottoman flag 3.svg Następca
Henry Grenville