James Wong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Wong
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko James Wong (黃毅瑜)
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1959
Hongkong
Zawód reżyser
scenarzysta
producent

James Wong (黃毅瑜) (ur. 20 kwietnia 1959 w Hongkongu) – amerykański producent telewizyjny, scenarzysta i reżyser filmowy azjatyckiego pochodzenia, znany głównie ze swej pracy nad Z archiwum X, Gwiezdną Eskadrą, Millenium, serią Oszukać przeznaczenie oraz z remake'ów Willard i Krwawe święta, nad którymi pracował wspólnie ze swym partnerem Glenem Morganem.

Biografia[1][2][edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Wong urodził się w Hongkongu, a następnie w wieku 10 lat przeniósł się z rodziną do San Diego w Kalifornii, USA. W trakcie uczęszczania do El Cajon Valley High School poznał swojego przyszłego partnera-scenarzystę Glena Morgana. Następnie rozpoczął studia w Loyola Marymount University, gdzie dołączył do komediowej grupy improwizacyjnej. Początkowo wiązał swą przyszłość z inżynierią, lecz po obejrzeniu Czasu Apokalipsy zainteresował się karierą filmową. Po studiach został zatrudniony jako asystent Sandy Howard. W tym samym czasie Wong i Morgan pisali wspólnie scenariusze, a jeden z nich doczekał się swej ekranizacji.

Wspólna kariera Wonga i Morgana[edytuj | edytuj kod]

Wong i Morgan wspólnie napisali scenariusz do filmu The Boys Next Door, po czym Wong został zatrudniony jako edytor przy produkcji krótkiego dramatu kryminalnego pt. Knightwatch. Później, razem z Morganem, pracowali przy wielu produkcjach Stephena J. Cannella, tj. Wiseguy, The Commish, 21 Jump Street oraz Booker.

Dzięki swym pracom nad serialami policyjnymi, Wongiem i Morganem zainteresował się Chris Carter, który zatrudnił ich przy produkcji nowego serialu sci-fi pt. Z archiwum X. Mieli oni duży wpływ na fabułę serialu, zwłaszcza w dwóch pierwszych sezonach (produkowanych w latach 1993-1995). Byli również pomysłodawcami kilku głównych postaci serialu – Waltera Skinnera i Mr. X. Wczesne odcinki, nad którymi pracowali, zostały bardzo pozytywnie ocenione przez krytyków filmowych, zwłaszcza dzięki interesującej fabule przeplatanej nieraz z makabrycznym czarnym humorem.

W 1995 roku, dzięki popularności zdobytej podczas produkcji Z archiwum X, Wong i Morgan podpisali wart osiem milionów dolarów czteroletni kontrakt z 20th Century Fox na pisanie scenariuszy i produkowanie seriali telewizyjnych. Wtedy właśnie Wong i Morgan stworzyli kultowy serial pt. Gwiezdna Eskadra.

Obaj powrócili do Z archiwum X podczas produkcji czwartego sezonu (1996-1997). Napisali wtedy scenariusz do odcinka "Home", który został określony jako bardzo kontrowersyjny. Ich bliska znajomość z Carterem przyniosła im zatrudnienie przy jego nowej serii pt. Millenium, której produkcją zajęli się od drugiego sezonu (1997-1998), kiedy Carter zajął się innymi projektami filmowymi. Później duet pracował nad nowym serialem telewizji NBC pt. The Others.

W roku 2000 Wong wyreżyserował film pt. Oszukać przeznaczenie, do którego scenariusz stworzył razem z Morganem. Film odniósł ogromny sukces, co wkrótce doprowadziło do wyprodukowania jego drugiej części, nad którą jednak Wong i Morgan nie pracowali. Następnie Wong pracował przy filmie akcji Tylko jeden (2001), horrorze Willard (2003) wyreżyserowanym przez Morgana i przy drugim sequelu Oszukać przeznaczenie 3 (2006), znów reżyserowanym przez niego. Na początku roku 2006 roku wyprodukowany został remake Czarnych świąt, zatytułowany Krwawe święta, do którego scenariusz napisali James Wong i Glen Morgan, a reżyserem był Morgan. Następnie napisał i wyreżyserował film Dragonball: Ewolucja, będący filmową adaptacją znanej mangi Akiry Toriyamy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Teeną Wong, z którą ma trójkę dzieci. Mieszka ze swą rodziną w Kalifornii.

Odbiór w mediach[edytuj | edytuj kod]

James Wong użyczył swe imię i nazwisko jednemu z bohaterów gry komputerowej The X-Files: The Game, bohaterka jednego z odcinków Z archiwum X1x10 Eve, otrzymała imię po jego żonie – Teena.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James Wong Director Bio — biografia autorstwa tribute.ca
  2. James Wong Biography – biografia autorstwa Yahoo! Movies

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]