Jamie Raskin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jamie Raskin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1962
Waszyngton
Członek Senatu Maryland
Okres od 10 stycznia 2007
do 10 listopada 2016
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 8. okręgu wyborczego w Maryland
Okres od 3 stycznia 2017
Poprzednik Chris Van Hollen

Jamie Raskin, urodzony Jamin B. Raskin[1] (ur. 13 grudnia 1962 w Waszyngtonie) – amerykański prawnik, profesor prawa i polityk. Wykładał na American University w Waszyngtonie. Był senatorem stanowym Marylandu. Od 2017 jest przedstawicielem ósmego okręgu wyborczego w stanie Maryland w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych[2].

Studiował w Harvard College (studia zakończył w 1983 z wyróżnieniem), a później w Harvard Law School. Był redaktorem Harvard Law Review. Jako prawnik reprezentował takie organizacje jak Greenpeace i związek zawodowy Service Employees International Union.

1 marca 2006 Raskin wystąpił w senacie stanu Maryland jako ekspert prawa konstytucyjnego w czasie debaty na temat małżeństw osób tej samej płci. Senator Nancy Jacobs zapytała go wówczas "Panie Raskin, według mojej Biblii małżeństwo to związek pomiędzy kobietą a mężczyzną – co pan na to odpowie?", co Raskin skomentował słowami "Pani Senator, gdy była pani zaprzysiężona na senatora, położyła pani rękę na Biblii i przysięgła chronić konstytucji, a nie kładła pani ręki na konstytucji aby przysięgać chronić Biblię"[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Friends of Jamin Raskin: Biography. W: Jamie Raskin for State Senate campaign web site [on-line]. 2006. [dostęp 2006-05-04].
  2. Biogram na stronie Kongresu USA
  3. Urban Legends Reference Pages: Jamie Raskin. W: Snopes.com [on-line]. 2006. [dostęp 2006-04-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]