Jan (Ćulibrk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan
Neven Ćulibrk
Biskup slawoński
Ilustracja
Kraj działania  Serbia
Data i miejsce urodzenia 16 kwietnia 1965
Zenica
Biskup slawoński
Okres sprawowania od 2014
Wyznanie prawosławne
Kościół Serbski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia slawońska
Śluby zakonne 1993
Diakonat 1995
Prezbiterat 1997
Nominacja biskupia 26 maja 2011
Chirotonia biskupia 4 września 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 4 września 2011
Konsekrator Ireneusz
Współkonsekratorzy Amfilochiusz (Radović), Atanazy (Jevtić), Ireneusz (Bulović), Joannicjusz (Mićović), Sawa (Jurić), Jan (Mladenović), Jan (Purić), Grzegorz (Durić), Pachomiusz (Gačić), Teodozjusz (Šibalić), Dawid (Ninow), Dawid (Perović)

Jan, imię świeckie Neven Ćulibrk (ur. 16 kwietnia 1965 w Zenicy) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1991 wstąpił jako posłusznik do monasteru Savina, w roku następnym przeniósł się do monasteru w Cetyni i tam w 1993 złożył wieczyste śluby mnisze. 31 października 1995 metropolita Czarnogóry i Przymorza Amfilochiusz wyświęcił go na hierodiakona, zaś w 1997 – na hieromnicha. Od wymienionego roku jest odpowiedzialny za współpracę między instytucjami kulturalnymi i rządowymi Włoch a Serbskim Kościołem Prawosławnym w zakresie ochrony zabytków serbskiej sztuki sakralnej. Występował również na konferencjach międzynarodowych poświęconych problemowi Kosowa. Od 1993 do 2003 wykładał literaturę, język serbski i język słoweński w seminarium duchownym w Cetyni. Od 1998 współpracuje z czarnogórskim prawosławnym radiem Svetigora, prowadzonym przez metropolię Czarnogóry i Przymorza. Od 2003 do 2005 żył w klasztorze św. Jerzego Chozewity (w jurysdykcji Patriarchatu Jerozolimskiego).

Jego chirotonia na biskupa liplańskiego, wikariusza patriarchy Serbii miała miejsce 4 września 2011, na podstawie wydanej w maju tego samego roku nominacji.

Ukończył studia w zakresie języków i literatur południowosłowiańskich na uniwersytecie w Banja Luce. Następnie uzyskał dyplom na kierunku teologia w Akademii Teologicznej w Srbinju (studia rozpoczynał w Belgradzie). Ukończył również studia w zakresie kultury żydowskiej w Jerozolimie. Biegle posługuje się językami angielskim, rosyjskim i hebrajskim, w mniejszym stopniu opanował język niemiecki, język grecki oraz kilka języków słowiańskich.

Jest autorem artykułów poświęconych współczesnym mediom, muzyce i kulturze, pojęciom post- i supramodernizmu.

Decyzją Soboru Biskupów, która odbyła się 14–24 maja 2014 r. został mianowany biskupem slawońskim[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Sawa (Jurić)
Biskup slawoński
od 2014
Następca
Nadal sprawuje urząd