Jan Alojzy Ficek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Alojzy Ficek
Johann Alois Fietzek
Ilustracja
ks. Jan Alojzy Ficek
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1790
Dobrzeń Wielki
Data i miejsce śmierci 18 lutego 1862
Piekary Śląskie
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 19 lipca 1817

Jan Nepomucen Alojzy Ficek, także Fietzek, Fiecek, Фиецекь (ur. 9 maja 1790 w Dobrzeniu Wielkim, zm. 18 lutego 1862 w Piekarach Śląskich) – śląski ksiądz katolicki.

Był jednym z szesnaściorga dzieci ubogich rodziców, rolnika Józefa i Marii z Pampuchów. Rodzina Jana Alojzego Ficka była pobożna i zachowywała polskie tradycje narodowe. Jego ojciec aktywnie współdziałał z emisariuszami Tadeusza Kościuszki. W 1807 wstąpił do seminarium nauczycielskiego w Głogówku i po dwóch latach nauki otrzymał dekret nauczycielski z wyróżnieniem i skierowanie do Krapkowic, gdzie objął posadę tzw. adjuwanta. W 1812 podjął naukę w gimnazjum klasycznym w Opolu, a w 1814 rozpoczął studia teologiczne we Wrocławiu. Z powodu wojen napoleońskich i obawy przed wcieleniem do wojska pruskiego Jan Ficek udał się do Krakowa i tam ukończył studia teologiczne. 19 lipca 1817 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Pawła Woronicza. Po święceniach objął stanowisko wikariusza w Czeladzi, ale dzięki poparciu dziekana Włodarskiego powrócił na Górny Śląsk, gdzie objął probostwo w Ziemięcicach. W 1826 przeszedł na probostwo w Piekarach, gdzie podobnie jak w Czeladzi i Ziemięcicach, zaangażował się w działalność dobroczynną. Duży rozgłos przyniosła ks. Fickowi działalność samarytańska podczas epidemii cholery, która wybuchła na Śląsku w 1830 oraz epidemii tyfusu z 1848. Został wtedy obdarzony przydomkiem „Apostoła Śląska”.

Największym, materialnym dorobkiem ks. Ficka w Piekarach jest budowa kościoła. Mimo wielu trudności związanych z pozwoleniem na budowę oraz z kłopotami finansowymi w 1849 biskup wrocławski Melchior von Diepenbrock konsekrował kościół mariacki, który powstał głównie dzięki ofiarności wiernych.

W 1844 ks. Ficek wraz ze Stefanem Brzozowskim zainicjował akcję duszpasterską mającą na celu zwalczenie pijaństwa[1]. Zainicjował również misje ludowe oraz powstanie ośrodka wydawniczego pomagającego w szerzeniu kultury i oświaty na Górnym Śląsku. Dzięki poparciu piekarskiego proboszcza naprzeciw kościoła mariackiego została założona drukarnia Teodora Heneczka, w której masowo drukowano popularną literaturę ludową oraz śpiewniki, modlitewniki oraz Żywoty świętych.

Dziekan bytomski (1834), komisarz pszczyńsko-bytomski, kanonik honorowy kapituły wrocławskiej (1838).

Jest patronem ulic w Piekarach Śląskich i Nikiszowcu, i Dobrzeniu Wielkim - ul. ks. Fiecka[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ksiądz Jan Alojzy Ficek, jankowice.rybnik.pl [dostęp 2019-12-30].
  2. Patron

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • E. Szramek, Piekary -pamiątka koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej, Piekary 1925.
  • J. Wycisło, Ks. Jan Alojzy Ficek- zarys działalności religijno-duszpasterskiej, Katowice 1992.
  • S. Drobny, Ks. Aloyzy Jan Ficek, Katowice 1996 (reprint z czasopisma „Skarb Rodzinny” 1920-1922.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]