Jan Biernat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Biernat (ur. 21 czerwca 1909 r. w Rabie Niżnej, zm. 8 października 1989 r. we Wrocławiu) – polski chemik, specjalizujący się w polarografii, nauczyciel akademicki, związany z uczelniami we Wrocławiu i Opolu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Rabie Niżnej. Po ukończeniu tamtejszej szkoły powszechnej uczęszczał do gimnazjum w Nowym Targu. Maturę zdał w roku 1929, po czym studiował chemię na Politechnice Lwowskiej[1]. Następnie pracował jako asystent na macierzystej uczelni, dość blisko współpracując ze słynnym kartografem Eugeniuszem Romerem. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w 1945 roku we Wrocławiu oraz podjął pracę na Uniwersytecie i Politechnice Wrocławskiej. Potem odbył staż naukowy u prof. Jaroslava Heyrovskiego w Pradze. Pracę doktorską wykonał pod kierunkiem prof. Bogusławy Jeżowskiej-Trzebiatowskiej w 1960 roku. Następnie otrzymał kolejno tytuły doktora habilitowanego oraz profesora[2].

Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku zasłynął głównie dzięki teoretycznemu opracowaniu zagadnienia oznaczonych stałych trwałości dla polagraficznie całkowicie nieodwracalnych procesów elektrodowych, które w fachowej literaturze zyskały miano równania Biernata[1].

Na opolskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Opolski) był twórcą Zakładu Chemii, który wyodrębnił się z Katedry Fizyki. Tworząc zalążki nowego zakładu ściśle współpracował z mgr inż. Władysławem Baranem. W 1964 roku zorganizował na WSP Katedrę Chemii Nieorganicznej. Pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii WSP. W latach 1970–1972 był prezesem Opolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c M. Wilgocki. Profesor Jan Biernat. „Wiadomości Chemiczne”, s. 143-144, 1991. 
  2. a b S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004, s. 75-76.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis: Ludzie, fakty, wydarzenia, wyd. UO, Opole 2004.


poprzednik:
Bogdan Sujak
Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii WSP w Opolu
1967-1968
następca:
Adam Myślicki