Jan Braś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Braś
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1943
Jawornik
Data śmierci 15 sierpnia 2006
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy II klasy Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej

Jan Antoni Braś (ur. 9 lipca 1943 w Jaworniku, zm. 15 sierpnia 2006) – polski górnik i polityk, poseł na Sejm PRL VIII i IX kadencji.

Z zawodu technik górnik. Pracował jako sztygar oddziału wydobywczego w Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice” w Mysłowicach.

W 1962 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1981 z jej ramienia objął mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg Katowice. Był członkiem komisji sejmowych: Górnictwa, Energetyki i Chemii; Prac Ustawodawczych oraz Górnictwa, Energetyki i Wykorzystania Zasobów Naturalnych. W 1985 z tego samego okręgu uzyskał reelekcję. W Sejmie IX kadencji zasiadał w Komisji Prac Ustawodawczych, Komisji Spraw Samorządowych oraz w Komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianach w organizacji naczelnych i centralnych organów administracji państwowej.

Odznaczony Orderem Sztandaru Pracy II klasy, Medalem 40-lecia Polski Ludowej oraz Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Mikołowskiej w Mysłowicach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]