Jan Duro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Duro
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1887
Barłogi
Data i miejsce śmierci 17 listopada 1937
Opatów
Przynależność polityczna PSL, PSL „Wyzwolenie”, Stronnictwo Chłopskie, Stronnictwo Ludowe, Chłopskie Stronnictwo Rolnicze

Jan Duro (ur. 20 stycznia 1887 w Barłogach, zm. 17 listopada 1937 w Opatowie) – polski polityk ruchu ludowego, poseł, publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny chłopskiej. Ukończył kurs rolniczy w Pszczelinie kołoa Brwinowa oraz pedagogiczny w Lublinie. Pracował jako nauczyciel wiejski, a później, od 1920 mieszkał w Rosochach (powiat puławski), gdzie prowadził własne gospodarstwo rolne.

Podczas I wojny światowej był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zaangażował się w działalność polityczną i gospodarczą – pełnił funkcję wiceprezesa Rady Nadzorczej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej, Okręgowego Związku Kółek Rolniczych oraz Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych w Kielcach. Był również członkiem Rady Głównej Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych oraz sejmiku i wydziału powiatowego w Opatowie.

Wybierany na posła na Sejm w 1919, 1922, 1928 i 1930, z okręgu nr 23.

Początkowo był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, następnie wstąpił do PSL „Wyzwolenie”. W styczniu 1926 znalazł się w Stronnictwie Chłopskim. W tym ugrupowaniu w latach 1926–1931 zajmował miejsce we władzach partii – Radzie Naczelnej, Zarządzie Głównym i Centralnym Komitecie Wykonawczym. W 1931 przeszedł do Stronnictwa Ludowego. Zasiadał w Radzie Naczelnej tego ugrupowania. W 1933 znalazł się w Chłopskim Stronnictwie Rolniczym.

Duro był również publicystą. Jego artykuły zamieszczały: „Gazeta Polska”, „Wyzwolenie”, „Polska Ludowa” i „Dziennik Lubelski”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]