Jan Glinczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Glinczewski
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1942
Winnica
Data i miejsce śmierci 14 września 2016
Kraków
Miejsce spoczynku Cmentarz Prądnik Czerwony (Batowicki) w Krakowie.
Zawód, zajęcie nauczyciel, działacz społeczny
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal „Pro Memoria” Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Jan Glinczewski (ur. 4 grudnia 1942 w Winnicy, zm. 14 września 2016 w Krakowie) – polski nauczyciel i działacz społeczny, związany ze środowiskami Polaków na Ukrainie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aktywnie działał na rzecz podtrzymywania polskości na terenie Podola. W latach 80. XX wieku był jednym ze współzałożycieli Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia Polaków „Jedność”, powstałego w Kijowie, które w 1991 roku przekształciło się w Związek Polaków na Ukrainie[1]. Był założycielem Konfederacji Polaków Podola oraz pełnił funkcję dyrektora Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy. W latach 90. XX wieku aktywnie działał na rzecz odnowy współpracy pomiędzy Winnicą a Kielcami. Dzięki m.in. jego staraniom doszło do ufundowania przez władze Kielc a następnie wmurowania i odsłonięcia w 2008 roku tablicy upamiętniającej spotkanie w Winnicy Józefa Piłsudskiego oraz Semena Petlury, które to wydarzenie miało miejsce w maju 1920 roku. Natomiast w 2014 roku był inicjatorem umieszczenia w winnickim Centralnym Parku Miejskim dwujęzycznych tablic, upamiętniających masowe morderstwa, dokonywane na mieszkańcach miasta przez NKWD w latach 1937-1938. Był również autorem licznych publikacji historycznych.

Zmarł w wyniku urazu kręgosłupa, spowodowanego upadkiem z drzewa[2].

Został pochowany na Cmentarzu Prądnik Czerwony (Batowickim) w Krakowie.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W uznaniu swych zasług został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Pro Memoria oraz Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2008 roku otrzymał „Nagrodę Miasta Kielce[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Wójcicki: W wieku 73 lat zmarł weteran odrodzenia ruchu polskiego na Ukrainie Jan Glinczewski (pol.). wizyt.net, 2016-09-15. [dostęp 2016-09-20].
  2. a b Nie żyje Jan Glinczewski (pol.). echodnia.eu, 2016-09-15. [dostęp 2016-09-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]