Wersja ortograficzna: Jan Kaszuba

Jan Kaszuba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy działacza polonijnego. Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Jan Kaszuba
Data i miejsce urodzenia 18 maja 1921
Białystok
Data śmierci 15 października 2007
Zawód, zajęcie działacz polonijny, przedsiębiorca
Alma Mater National College of Rubber Technology, Chemistry of the Polytechnic
Stanowisko Prezes Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej (1980–1986)

Jan Kaszuba (ur. 18 maja 1921 w Białymstoku, zm. 15 października 2007) – działacz polonijny, przedsiębiorca, prezes Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej w latach 1980–1986, przewodniczący Rady Polonii Wolnego Świata, współzałożyciel Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej.

Absolwent National College of Rubber Technology oraz Chemistry of the Polytechnic w Anglii. Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył w polskich działaniach obronnych, jako harcerz w Gdyni. Internowany przez okupanta niemieckiego, zbiegł z niewoli, aresztowany przez gestapo w 1942 r., przez 4 miesiące był przetrzymywany w gdańskim więzieniu. Następnie więzień obozów koncentracyjnych Stutthof i Mauthausen-Gusen, gdzie doczekał w 1945 r., wyzwolenia przez wojska amerykańskie. Żołnierz II Korpusu WP we Włoszech. Od 1946 przebywał w Wielkiej Brytanii, a od 1953 na emigracji w Kanadzie, gdzie w 1960 założył własną firmę.

Był między innymi prezesem Koła nr 20 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, organizatorem spotkania Polonii z papieżem Janem Pawłem II w 1984 podczas jego pielgrzymki do Kanady. Założyciel Komitetu Pomocy Polsce (organizacja w ramach pomocy dla NSZZ „Solidarność” i opozycji antykomunistycznej w Polsce, zebrała ponad 6 mln dolarów).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]