Jan Klimek (pocztowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku. Zobacz też: Jan Klimek – polski polityk, ekonomista, przedsiębiorca oraz poseł na Sejm.

Jan Klimek (ur. 20 września 1889 w Morzeszczynie koło Tczewa, zm. 5 października 1939 w Gdańsku) – polski urzędnik pocztowy, uczestnik obrony Poczty Polskiej w Gdańsku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Jana i Aleksandry ze Szczuków. Przebieg nauki i losy Klimka w latach młodzieńczych nie są znane. Prawdopodobnie po I wojnie światowej znalazł się na terenie Wolnego Miasta Gdańska i podjął pracę jako urzędnik Poczty Polskiej. Doszedł do stanowiska starszego asystenta.

1 września 1939 uczestniczył w obronie Poczty przed Niemcami; należał do najstarszych obrońców. Po kapitulacji wraz z pozostałymi obrońcami został aresztowany, uwięziony w więzieniu na Biskupiej Górce i 8 września skazany na karę śmierci. Egzekucję na kilkudziesięciu pocztowcach wykonano 5 października 1939 na terenie Zaspy, tam też pogrzebano ofiary w zbiorowej mogile.

Podobnie jak pozostali obrońcy Poczty Polskiej Jan Klimek był pośmiertnie kilkakrotnie honorowany przez polskie władze, został m.in. kawalerem Orderu Virtuti Militari oraz Honorowym Obywatelem Gdańska. W 1992 zwłoki przeniesiono na Cmentarz Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Szwoch, Słownik biograficzny Kociewia, tom III, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej, Starogard Gdański 2008, s. 121