Jan Laskowski (ksiądz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Laskowski
Ilustracja
Data urodzenia 22 czerwca 1872
Data i miejsce śmierci 17 października 1939
Konarzewo
Proboszcz w Konarzewie
Okres sprawowania 1902 - 1939
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Archidiecezja gnieźnieńska
Prezbiterat 25 lutego 1896
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Jan Laskowski (ur. 22 czerwca 1872, zm. 17 października 1939 w Konarzewie) – polski ksiądz katolicki, duchowy przywódca strajku dzieci wrzesińskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Józefa Laskowskiego, polskiego nauczyciela, absolwentem Collegium Marianum w Pelplinie i gimnazjum w Krotoszynie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 lutego 1896 z rąk arcybiskupa Floriana Stablewskiego. W 1901 będąc wikariuszem parafii (od 1898) był duchowym przywódcą strajku dzieci wrzesińskich. Po strajku został 15 stycznia 1902 proboszczem w Konarzewie.

W 1912 opracował Ustawy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w pełni zaakceptowane przez władze kościelne. Powołał w Konarzewie własną strukturę terytorialną ‑ Towarzystwo Przyjaciół Młodzieży, którego statut abp Edward Likowski uznał za wzorcowy i godny naśladowania. Ustawy wprowadzały zupełnie nową formę działalności, szczególnie przydatną dla celów patriotyczno-wychowawczych, a jednocześnie atrakcyjną dla młodzieży, czyli kulturę fizyczną i sport (z uwzględnieniem aspektów paramilitarnych). Sam Związek Towarzystw Młodzieży powstał w 1914. Po wybuchu powstania wielkopolskiego wszedł w skład miejscowego komitetu powstańczego w Konarzewie. Za zasługi II Rzeczpospolita nadała mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł na atak serca po przesłuchaniu i rewizji przeprowadzonej na probostwie w trakcie próby aresztowania przez hitlerowców.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]