Jan Nosek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Nosek ps. Wiejski (ur. 2 grudnia 1899 w Księżomierzy, zg. 25 maja 1944[1] w Majdanku) – poseł na Sejm II i III kadencji, polityk PSL „Wyzwolenie”, adwokat, działacz podziemia w czasie II wojny światowej.

Urodził się jako syn rolników Antoniego i Elżbiety. Uczęszczał do gimnazjum w Sandomierzu. W czasie wolnym od nauki wraz ze szkolnymi kolegami prowadził działalność oświatową wśród ludności wiejskiej. Po zdaniu matury ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów aktywnie działał w organizacjach studenckich. Po otrzymaniu dyplomu rozpoczął praktykę adwokacką.

Związał się z PSL „Wyzwolenie” i w latach 1928-1931 był sekretarzem jego Zarządu Głównego. W latach 1928-1935 sprawował mandat poselski. W 1931 wstąpił do Stronnictwa Ludowego. W latach 1933-1935 był członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego partii. W sierpniu 1935 wraz z innymi działaczami dokonał rozłamu w stronnictwie.

Po wybuchu II wojny światowej zajął się wydawaniem podziemnej gazetki Chłopski Bój. Zanim został aresztowany w październiku 1942 ukazało się 51 numerów tego czasopisma. Był więziony na Pawiaku. Po kilku miesiącach został przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zainicjował tam działalność konspiracyjną i współpracę więźniów z okolicznymi chłopami, którzy dowozili do obozu żywność. Działalność ta została jednak przez Niemców wykryta, a sam Nosek poddany śledztwu i torturom. Nie zdradziwszy tajemnic został zatłuczony kijami na śmierć na placu apelowym obozu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Notatka nr 504 księgi parafialnej Kościoła Nawrócenia św. Pawła w Lublinie podaje datę 25 maja 1943

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Wojtas: Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich : IV Okręg Lublin tom II. Lublin: Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 2001, s. 523. ISBN 83-91313-50-6.