Jan Nowowiejski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Nowowiejski
Imię i nazwisko Jan Bogusław Nowowiejski
Data i miejsce urodzenia 24 czerwca 1933
Piątkowo
Pochodzenie polskie
Data i miejsce śmierci 6 sierpnia 2016
Poznań
Instrumenty fortepian, organy, klawesyn
Gatunki muzyka poważna
Zawód pianista, organista, klawesynista, pedagog

Jan Bogusław Nowowiejski (ur. 24 czerwca 1933 w Piątkowie (obecnie Poznań), zm. 6 sierpnia 2016 w Poznaniu) – polski pianista, organista, klawesynista i pedagog, najmłodszy syn Feliksa Nowowiejskiego.

Pobierał lekcje pianistyki u ojca oraz prof. Władysława Kędry. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu na wydziale instrumentalnym. Jako pedagog pracował w państwowych szkołach muzycznych w Gnieźnie, Zbąszyniu i Szamotułach oraz w Studium Nauczycielskim w Poznaniu i Szamotułach. Ponadto koncertował w kraju oraz zagranicą jako pianista i organista, prezentując głównie utwory ojca.
Był jednym z założycieli i Honorowym Prezesem Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego z siedzibą w Poznaniu[1]. Za swe zasługi został uhonorowany złotym krzyżem za zasługi na rzecz rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego, tytułem „Zasłużony dla Miasta Poznania” (2010) oraz honorowym obywatelstwem Barczewa. Otrzymał również dyplom Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej za propagowanie muzyki węgierskiej. Był poliglotą - władał językami: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i węgierskim.
Po śmierci został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya w Poznaniu przy ul. Lutyckiej[2] (kwatera św. Michała-2-15).

grób Jana Nowowiejskiego na cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya w Poznaniu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego (pol.). www.towarzystwo.nowowiejski.pl. [dostęp 2016-08-22].
  2. Jan Nowowiejski (nekrolog) (pol.). www.nekrologi.net, 2016-08-10. [dostęp 2016-08-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]