Jan Swantek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Swantek
biskup senior
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 1933
Walligford
Pierwszy Biskup Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie
Okres sprawowania 1985–2002
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polski Narodowy Kościół Katolicki
Sakra biskupia 30 listopada 1978

Bp sen. Jan Franciszek Swantek (ur. 1933 w Walligford) – Pierwszy Biskup Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (PNKK) w latach 19852002. Jego następcą na tym stanowisku został wybrany w 2002 r. bp Robert Nemkovich. Jako zwierzchnik PNKK zdecydowanie opowiadał się przeciwko udzielaniu święceń kapłańskich kobietom oraz dawaniu ślubów parom homoseksualnym.

Jan Swantek urodził się w 1933 roku w małym miasteczku Walligford w stanie Connecticut, gdzie ukończył też szkołę średnią. Następnie rozpoczął naukę w Seminarium Duchownym Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Scranton, w momencie wstąpienia do placówki nie znał języka polskiego, wychowywany był w rodzinie polskich imigrantów mówiących wyłącznie po angielsku. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Clarka w Worcester.

Jana Swantka na godność biskupa wybrał XV Synod Polskiego Narodowego Kościoła, elekt został konsekrowany 30 listopada 1978 r. w katedrze pw. św. Stanisława w Scranton. Sakry biskupiej udzielił mu Pierwszy Biskup Franciszek Rowiński, przy współudziale emerytowanego Pierwszego Biskupa Tadeusza Zielińskiego oraz biskupów: Antoniego Rysza i Józefa Niemińskiego.

Na XVII Synodzie w 1985 r. wybrany Pierwszym Biskupem. Jan Swantek w 2002 r. był uczestnikiem Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich we Wrocławiu. Za jego sprawą w 2006 r. udało się przyjąć Wspólną Deklarację o Jedności regulującą stosunki między Polskim Narodowym Kościołem Katolickim a Kościołem rzymskokatolickim.