Jan Troell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Troell
Ilustracja
Jan Troell
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1931
Malmö
Zawód reżyser, scenarzysta, operator, montażysta
Lata aktywności od 1963

Jan Troell (ur. 23 lipca 1931 w Malmö) – szwedzki reżyser, scenarzysta, operator i montażysta filmowy.

W młodości przez 8 lat pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w rodzinnym Malmö. W latach 60. zaczął kręcić krótkometrażowe filmy dokumentalne i oświatowe dla telewizji. Podjął współpracę z Bo Widerbergiem jako operator jego debiutanckiego filmu Wózek dziecięcy (1963).

Swój pełnometrażowy debiut Oto twoje życie nakręcił w 1966. Już dwa lata później film Wyliczanka przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Dylogia Emigranci (1971) i Osadnicy (1972), według tetralogii powieściowej Vilhelma Moberga, z udziałem Maxa von Sydowa i Liv Ullmann, była na początku lat 70. najdroższym i najpopularniejszym filmem szwedzkim. Pięć jego filmów było szwedzkimi kandydatami do Oskara, trzy spośród nich uzyskały nominację i wciąż zaliczane są do znaczących osiągnięć kinematografii szwedzkiej.

Troell uprawia kino autorskie – jest reżyserem, autorem lub współautorem scenariuszy, autorem zdjęć (pomimo że jego choroba uniemożliwia mu rozróżnianie niektórych barw) oraz montażystą swoich filmów. Uważany za mistrza szwedzkiej epiki filmowej.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]