Jane Roberts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jane Roberts (ur. 1792, zm. po 1861) – angielska podróżniczka, pisarka i poetka. Już w jej własnej epoce mylono ją niekiedy z Emmą Roberts (1794–1840), choćby dlatego, że o obu autorkach mówiono po prostu Miss Roberts. Panie zresztą się znały i korespondowały ze sobą, choć zbieżność nazwisk była przypadkowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Hythe w hrabstwie Kent jako córka Johna i Marthy Roberts (z domu Bedson)[1]. Miała dwóch braci, którzy wyemigrowali do Australii, w tym Petera Robertsa, pełniącego funkcje zastępcy komisarza generalnego do spraw Nowej Południowej Walii. Jane zamierzała dołączyć do braci i wybrała się w długą podróż na południową półkulę. Ze względów rodzinnych wróciła po krótkim czasie do Anglii, jednak przy ówczesnych środkach transportu podróż zajęła jej dwa lata. Wrażenia z długiego i niebezpiecznego rejsu zawarła w książce Two Years at Sea[2] (Dwa lata na morzu). Nie jest znana dokładna data śmierci Jane Roberts, ale wiadomo ze spisów powszechnych, że żyła ona jeszcze w 1861. Autorka pozostawiła po sobie również rękopiśmienny Diary and Notebook, Tom I[3] - II[4]. (Dziennik i notes) z lat 1833–1839 i 1851.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jane Roberts była autorką dwóch powieści: Löwenstein, King of the Forests[5] (Löwenstein, król lasów) i The Court Favourite[6] (Dworski ulubieniec). Poza tym napisała wiele wierszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biogram na stronie At the Circulating Library. A Database of Victorian Fiction 1837-1901
  2. Two Years at Sea by Jane Roberts. The Second Edition, John W. Parker, London 1837.
  3. Tom I. na stronie Archive.org
  4. Tom II. na stronie Archive.org
  5. Lowenstein, King of the Forests. A Tale by Jane Roberts, Author of 'Two Years at Sea'. In Two Volumes, Whittaker & Co., London 1836.
  6. The Court Favourite or Facts and Fictions of the Nineteenth Century by Jane Roberts, In Three Volumes. London: J. W. Southgate, 1840.