Janice Litman Garelnick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janice Hosenstein
Janice Litman
Janice Litman−Garelnick

Jan
Ilustracja
Maggie Wheeler w 2013 roku
Pierwsze wystąpienie 1.05 Ten, z niemieckim proszkiem do prania
Ostatnie wystąpienie 10.15 Ten, w którym Estelle umiera
Twórca David Crane
Marta Kauffman
Wystąpienia s01e05, s01e10, s01e14, s02e03, s02e24, s03e01, s03e03, s03e04, s03e06, s03e07, s03e08, s04e15, s05e12, s06e17 (tylko głos), s07e07, s08e23, s08e24, s09e21 oraz s10e15
Grany przez Maggie Wheeler
Liczba odcinków 18 + 1 gdzie tylko użyczyła głosu
Dane biograficzne
Płeć kobieta
Data urodzenia 12 grudnia 1964
Rodzina Gary Litman (były mąż)
Córka Litman (z Garym)
Sid Garelnick (mąż)
Aaron Garelnick (syn z Sidem)
Dziecko Garelnick (syn lub córka z Sidem)

Janice Litman-Garelnick zd. Hosenstein – fikcyjna postać z serialu Przyjaciele (Friends, 1994-2004). W rolę Janice wcieliła się Maggie Wheeler.

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Jej najbardziej rozpoznawalna kwestia to „Oh! My! God!” oraz donośny i irytujący głos. Ciągle narzeka i często wpada w panikę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Janice Hosenstein (panieńskie nazwisko postaci padło dopiero w ostatnim odcinku jaki wystąpiła, w s10e15) była utrapieniem Chandlera, a chęć zerwania z nią zawsze sprawiała mu trudność. Po tym jak dowiedział się, że Phoebe ma dar w postaci rozstawania się z ludźmi bez denerwowania ich, poprosił ją, aby zerwała z Janice w jego imieniu. (s01e05, „The One with the East German Laundry Detergent”)

Przyjaciele zawarli pakt, że przed sylwestrem nie będą mieli randki, ale Chandler spanikował i zaprosił Janice. Jeszcze raz odkrył jaka jest denerwująca i zerwał z nią przed północą. (s01e10, „The One with the Monkey”)

W walentynki Chandler nie miał nikogo. Joey w celu poderwania kobiety, umówił go na podwójną randkę w ciemno i jego koleżanka przybyła z Janice. Kupili jednak za dużo alkoholu na koszt Joeya i trafili do łózka co rankiem odkrył Chandler po przebudzeniu. Zerwał z Janice ale ta dobrze to przyjęła, gdy ż wiedziała, że do siebie wrócą. (s01e14, „The One with the Candy Hearts”)

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci nieznośnego sąsiada z dołu, Chandler nie chcąc powtórzyć jego samotnego losu, zadzwonił do Janice. Okazało się, że ta jest w ciąży i ma już męża, Gary'ego Litmana (Mark Cohen), co czyniło związek niemożliwym.(s02e03, „The One Where Heckles Dies”)

Chandler poznał dziewczynę przez serwis randkowy i odkrył, że rewelacyjnie się z nią porozumiewa. W kawiarni „Central Perk” okazało się, że jest nią Janice. (s02e24, „The One with Barry and Mindy's Wedding”)

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Chandler i Janice zaczęli jeszcze raz ze sobą chodzić. Joey wciąż uważał, że Janice jest irytująca, pomimo tego stara się ją tolerować. Chandler docenia jego starania. (s03e01, „The One with the Princess Leia Fantasy”)

Chandler i Janice mieli problem ze spaniem razem, gdyż Chandlerowi przeszkadzało, gdy ona spała na jego ramieniu. Ross podzielił się radą z Chandlerem jak przetoczyć partnerkę podczas snu, z czasów kiedy wypraktykował z Rachel. Niestety Chandler sam zrzucił Janice z łóżka, przez co musiał się podzielić informacją z nią, a ta przekazała to Rachel. (s03e03, „The One with the Jam”)

Janice i Chandler wyznali sobie miłość i zaczęli rozważać zamieszkanie razem. (s03e04, „The One with the Metaphorical Tunnel”)

Janice zapytała przyjaciół, czy każdy z każdym się całował. (s03e05, „The One with the Flashback”)

Janice i Gary zostali nakryci przez Joeya, gdy całowali się w magazynie z materacami Litmana, mimo że para była w trakcie rozwodu. (s03e07, „The One with the Race Car Bed”)

Joey powiedział o tym przyjacielowi, gdy Chandler zamierzał kupić jej perły. Janice nie mogła wybrać między nim a Garym, więc Chandler przekonał ją, by wróciła do męża, bo nie chciał być powodem rozpadu rodziny. (s03e08, „The One with the Giant Poking Device”)

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Chandler spotkał przez pzypadek Janice w salonie kosmetycznym, kiedy kobieta była już po rozwodzie i chciała ponownie związać się z Chandlerem. By się jej pozbyć, wymyślił wyjazd do Jemenu. (s04e15, „The One with All the Rugby”)

Sezon 5[edytuj | edytuj kod]

Przez krótki czas Janice była także dziewczyną Rossa. Odeszła od niego, bo nie mogła znieść jego narzekań po rozwodzie z Emily Waltham (Helen Baxendale). (s05e12, „The One with Chandler's Work Laugh”)

Sezon 6[edytuj | edytuj kod]

W tym epizodzie słychać tylko głos Janice, który nagrała na kasetę z romantycznymi piosenkami dla Chandlera. Ten zapomniał o tym i gdy nie miał prezentu dla Moniki, wręczył ją swej ukochanej. (s06e17, „The One with Unagi”)

Sezon 7[edytuj | edytuj kod]

Janice pojawiła się znowu w życiu przyjaciół tuż przed ślubem Moniki i Chandlera. Chciała być nawet obecna na ceremonii, ale para wmówiła jej, że Chandler wciąż coś do niej czuje i lepiej będzie, jeżeli zostawi ich w spokoju. (s07e07, „The One with Ross's Library Book”)

Sezon 8[edytuj | edytuj kod]

Potem zakłóciła życie rodzącej Rachel, dzieląc z nią salę na porodówce. Była już wtedy z drugim mężem, lekko niedosłyszącym Sidem Garelnick (Maurice Godin). (s08e23, „The One Where Rachel Has a Baby: Part 1”)

Janice urodziła chłopca, Aarona Garelnick i przedstawiła go Rachel jako przyszłego zięcia. (s08e24, „The One Where Rachel Has a Baby: Part 2”)

Sezon 9[edytuj | edytuj kod]

Janice spotkała Chandlera i Monikę w klinice płodności i wyjawiła, że starają się z Sidem o drugie dziecko. Nie trzymali w domu magazynów erotycznych, więc pobyt w klinice dla Sida był jak wakacje. (s09e21, „The One with the Fertility Test”)

Sezon 10[edytuj | edytuj kod]

Ostatnie pojawienie się Janice było w najmniej oczekiwanym przez wszystkich momencie. Chciała kupić nieruchomość obok przyszłego domu Moniki i Chandlera. Na szczęście ten zastosował podobną wymówkę do tej sprzed ślubu i udało mu się pozbyć Janice. Wtedy też Chandler wypowiedział jej pełne imię i nazwisko – Janice Litman-Garelnick zd. Hosenstein. (s10e15, „The One Where Estelle Dies”)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]