Janina Dłuska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janina Dłuska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1899
Kursk
Data i miejsce śmierci 8 czerwca 1932
Wilno
Zawód, zajęcie malarka

Janina Dłuska (ur. w 1899 w Kursku; zm. 8 czerwca 1932 w Wilnie) – polska artystka malarka, projektantka i dekoratorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Projekt okładki do czasopisma Die Dame autorstwa Janiny Dłuskiej, lata 20. XX w.

Ukończyła szkołę średnią w Krakowie, tam też uczestniczyła w kursach malarstwa u Baranieckiego, następnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Moskwie z dyplomem artysty malarza. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1919 powróciła do kraju i podczas wojny polsko-bolszewickiej służyła jako sanitariuszka w Ochotniczej Legii Kobiet. Po wojnie podjęła pracę jako nauczycielka rysunku w żeńskim seminarium nauczycielskim w Lublinie. W 1922 wyjechała do Monachium, gdzie studiowała na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych przez 3 lata, następnie studiowała w Paryżu. Specjalizowała się w akwareli portretowej. W swojej karierze pracowała dla takich pism jak Vogue czy Die Dame.

W 1931 powróciła do Wilna i osiedliła się w tym mieście. Zainteresowała się lotnictwem, działając w Aeroklubie Wileńskim. Ukończyła teoretyczny kurs pilotażu i miała rozpocząć praktyczne szkolenie szybowcowe, lecz 8 czerwca 1932 zginęła w katastrofie lotniczej na Porubanku.

Siostra Marii Dłuskiej, językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Maria Dłuska podarowała w 1954 roku Muzeum Narodowemu część spuścizny artystycznej siostry.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Romeyko: Ku Czci Poległych Lotników Księga Pamiątkowa. Warszawa: Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika Poległych Lotników, 1933, s. 375. (pol.)