Janusz Adam Kobierski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Adam Kobierski
Ilustracja
ks. Janusz A. Kobierski, Warszawa 2014
Bogu niech będą dzięki za to, że pozwala nam zawsze zwyciężać w Chrystusie (2 Kor 2,14)[1]
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1947
Wólka Łysowska
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja marianie
Prezbiterat 9 czerwca 1987
Strona internetowa

Janusz Adam Kobierski MIC (ur. 24 grudnia 1947 w Wólce Łysowskiej koło Siedlec) – polski poeta, eseista, krytyk literacki, duchowny katolicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Pracował w szkolnictwie oraz w słupskich placówkach kultury. Od 1972 publikował wiersze w prasie (m.in. Tygodnik Kulturalny, Miesięcznik Literacki, Literatura, Gość Niedzielny, Niedziela) oraz w almanachach (również w językach rosyjskim, białoruskim, węgierskim i niemieckim). W 1978 ukazał się jego debiutancki tomik Zza siódmej skóry. Jest laureatem kilku konkursów poetyckich, m.in. Warszawskiej Jesieni Poezji (1980). W latach 90. ukazały się kolejne tomiki. Do 2014 wydał 20 książek poetyckich, w tym wybory wierszy. W ostatnich dwóch dekadach publikuje m.in. w Toposie, Twórczości, Kwartalniku Artystycznym, Arcanach, Frazie, Wyspie, polonijnym internetowym Recogito oraz w Podglądzie – Kwartalniku Literackim Oddziału Warszawskiego SPP. Od 2010 współpracuje z redakcją kwartalnika literackiego Migotania, recenzując poezję.

W 1981 wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. W 1987 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie 9 czerwca 1987 z rąk papieża Jana Pawła II.

O popularności jego poezji świadczą wielokrotne wydania wierszy wybranych[2]. Przychylnie o poezji Kobierskiego wypowiadali się m.in. Zbigniew Bieńkowski, Anna Kamieńska i ks. Jan Twardowski, który napisał wstęp do tomiku Wyrok dożywotni. Wszystkie tomiki były pozytywnie recenzowane przez znanych krytyków literackich, m.in. przez Iwonę Smolkę, Annę Piwkowską, Janusza Drzewuckiego, Adrianę Szymańską, Piotra Szewca, Teresę Tomsię, Andrzeja Datko, Tomasza Pyzika, Leszka Szarugę i Barbarę Gruszkę-Zych.

Przez Kapitułę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego tomik Cierpkie wino życia został uznany za najciekawszą książkę poetycką w 2007 i otrzymał główną nagrodę[3]. W 2012 za wybór wierszy biblijnych zdobył wyróżnienie nagrody FENIKSA 2013 w ramach XIX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, oddział warszawski[4].

Lista publikacji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]