Janusz Biernacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Biernacki
Data i miejsce urodzenia 14 stycznia 1923
Jaronowice
Data śmierci 30 października 1979
Poseł VI kadencji Sejmu PRL
Okres od 19 marca 1972
do 19 marca 1976
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Medal 10-lecia Polski Ludowej

Janusz Biernacki (ur. 14 stycznia 1923 w Jaronowicach, zm. 30 października 1979) – polski zootechnik, poseł na Sejm PRL V i VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie wyższe w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu. Podczas II wojny światowej był żołnierzem w oddziałach Armii Krajowej. Po wojnie był pracownikiem Pomorskiej Izby Rolniczej. Od 1948 pełnił funkcję inspektora rolnego w Związku Samopomocy Chłopskiej. W styczniu 1949 przeniesiono go do Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu na stanowisko zastępcy kierownika Wydziału Rolnictwa w prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. W 1960 został prezesem Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych we Wrocławiu, wiceprezesem Zarządu Centralnego Związku Kółek Rolniczych. Zasiadał również w Naczelnym Komitecie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, w Radzie Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej oraz w Radzie Naczelnej Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. W 1969 i 1972 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgach kolejno Wałbrzych i Jelenia Góra. Przez dwie kadencje pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, ponadto w trakcie V kadencji zasiadał w Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego, a w trakcie VI w Komisji Nadzwyczajnej dla przygotowania projektu ustawy o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został pochowany na cmentarzu w Lipkowie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]