Janusz Kacprzyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Kacprzyk
Ilustracja
Prof. J. Kacprzyk na konferencji IEEE "Intelligent Systems", 2008, w Warnie
Zawód, zajęcie informatyk
Tytuł naukowy profesor nauk matematycznych

Janusz Kacprzyk (ur. 12 lipca 1947 r.) - polski inżynier, matematyk i informatyk, specjalizujący się w narzędziach sztucznej inteligencji takich jak zbiory rozmyte, optymalizacja matematyczna, podejmowanie decyzji w warunkach niepewności, inteligencja obliczeniowa, intuicyjne zbiory rozmyte, analiza i eksploracja danych, stosowanych m.in. w bazach danych, technikach informacyjno-komunikacyjnych, robotyce mobilnej.

Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, profesorem informatyki i kierownikiem Pracowni Systemów Inteligentnych Instytutu Badań Systemowych PAN, prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Operacyjnych i Systemowych, zagranicznym członkiem hiszpańskiej Królewskiej Akademii Nauk Ekonomicznych i Finansowych (2007), Bułgarskiej Akademii Nauk (2013), Fińskiego Towarzystwa Nauk i Literatury (2018), a także członkiem Akademii Europy i Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, ponadto należy do takich organizacji jak IEEE, IEPP, Europejski Komitet Koordynacyjny ds. Sztucznej Inteligencji (EurAI/ECCAI), IFAS, Meksykańskie Stowarzyszanie Sztucznej Inteligencji.

W latach 2009-2011 był prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Systemów Rozmytych (International Fuzzy Systems Association IFSA). W 2013 roku został laureatem dorocznej nagrody IFSA. Od 2018 jest Wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego PTI.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W 1970 roku ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Elektroniki. W 1977 roku uzyskał stopień doktora z zakresu analizy systemowej, a w roku 1991 stopień doktora habilitowanego) w dziedzinie informatyki. W 1997 roku otrzymał tytuł profesora, nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej[1].

Aktualnie (rok 2018) jest też zatrudniony jako profesor w Politechnice Krakowskiej, w PIAP (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów), w WIT (Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania), w Chongqing Three Gorges University w Wanzhou (Chiny) i na uniwersytecie w Xinjiang, Chiny.

Według stanu na kwiecień 2018 roku jest autorem 6 książek, redaktorem lub współautorem ponad 100 tomów prac naukowych, autorem lub współautorem około 550 artykułów naukowych. Jest redaktorem 7. serii wydawniczych (Springer Science+Business Media, dawniej Springer Verlag), dwóch czasopism, jest też członkiem redakcji około 40 czasopism naukowych.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Profesor w 2008 roku

Profesor J. Kacprzyk jest laureatem szeregu nagród za wybitne osiągnięcia naukowe, najbardziej znaczące z nich to m.in.:

 • 2006: nagroda Kaufmana i złoty medal za pionierskie prace dotyczące wykorzystania logiki rozmytej w ekonomii i zarządzaniu[2]
 • 2006: nagroda Pioneer IEEE CIS za pionierskie prace w wielostopniowym sterowaniu rozmytym (rozmyte programowanie dynamiczne)[3][4][5]
 • 2007: nagroda Pioneer sekcji Doliny Krzemowej IEEE CIS za wkład w obliczenia granularne (ziarniste) i obliczenia ze słowami
 • 2010: medal Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych za wybitny wkład w rozwój inteligencji obliczeniowej w Polsce
 • 2016: doktorat honoris causa Uniwersytetu Óbuda w Budapeszcie, Węgry[6][7]

Medal 70-lecia Polskiej Informatyki przyznany przez Kapitułę PTI.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. CV i lista publikacji na stronie domowej
 2. Janusz Kacprzyk Receives the Kaufmann Prize and Gold Medal, Interval Computations website.
 3. 006 CIS Fuzzy Systems Pioneer Award, IEEE Computational Intelligence Magazine, May 2006, page 46.
 4. IEEE CIS Award Recipients
 5. IEEE Award Recipients, witryna IEEE.
 6. Az Óbudai Egyetem Tiszteletbeli Doktorai, witryna uniwersytetu Óbuda. [dostęp 2018-09-19] (węg.)
 7. Dyplom doktora honoris causa uniwersytetu Obuda dla Janusza Kacprzyka, witryna polskiej sekcji IEEE. [dostęp 2018-09-19 (pol. • ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]