Jarosław Furgała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jarosław Furgała (ur. 5 lipca 1919 w Lubaczowie) – polski rzeźbiarz ludowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1938 ukończył Szkołę Hotelarsko-Okrętową w Warszawie, następnie praktykował jako steward w Bristolu i Grand Hotelu. W 1939 rozpoczął naukę muzyki w warszawskiej szkole muzycznej. Po wybuchu wojny i wkroczeniu wojsk radzieckich na terytorium Polski, został wcielony do Armii Czerwonej. Najpierw trafił nad granicę z Mandżurią, następnie na front niemiecki w rejonie Leningradu. W 1942 został ranny i dostał się do niewoli niemieckiej. W obozach jenieckich przebywał do 1945.

Po wyzwoleniu, ze względu na grasujące w jego rodzinnych stronach oddziały UPA, postanowił osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Mieszkał na Dolnym Śląsku, pracował jako traktorzysta, magazynier, księgowy, instruktor, opiekun świetlicy i referent działu socjalnego. Od 1975 na rencie. Obecnie mieszka w Brzegu w województwie opolskim.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Aktywną pracą twórczą Jarosław Furgała zajmuje się od roku 1966. Główną jego domeną jest rzeźbiarstwo ale jest także autorem prac malarskich. Rzeźbi przede wszystkim w drewnie, choć ma na swoim koncie również prace w kamieniu.

W twórczości Furgały prym wiedzie tematyka sakralna; sam artysta uważa rzeźbienie za formę modlitwy. Wśród jego prac można znaleźć tradycyjne motywy sztuki ludowej, jak Pietà, Matka Boża i świątki. Z innych dzieł artysty wymienić można: popiersie Marii Konopnickiej, cykl o kobiecie w pięciu alegoriach i serię prac przedstawiających dzieci wiejskie. Oprócz małych form rzeźbiarskich wykonał m.in. ponadmetrową rzeźbę księcia Henryka II Pobożnego, prawie 3-metrowy pomnik Mikołaja Kopernika, znajdujący się koło ratusza w Getyndze, oraz 3-metrowy monument ludowego poety Jana Pocka w piaskowcu. Prace Furgały znajdują się w muzeach polskich i zagranicznych, jak też w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich.

Furgała miał dwukrotnie okazję spotkać się z Janem Pawłem II: w 1997 w Ludźmierzu, gdzie podarował mu figurkę Chrystusa Frasobliwego oraz w Watykanie, w 2002, gdzie wręczył papieżowi Anioła Betlejemskiego.

Artysta jest bohaterem filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Różyckiego pt. Jarosława Furgały modlitwa w drewnie (1986).

Wystawy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]