Jarosław Tomasiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jarosław Tomasiewicz
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 1962
Doktor habilitowany nauk
humanistycznych
Specjalność:
historia najnowsza, myśl polityczna
Doktorat 27 listopada 2001 – historia
Uniwersytet Śląski
Habilitacja 6 maja 2014 – historia
Uniwersytet Śląski
Adiunkt
Jednostka Wydział Nauk Społecznych UŚ; Instytut Historii

Jarosław Tomasiewicz (ur. 1962) – polski naukowiec, historyk i publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych[1]. Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2001 na podstawie napisanej pod kierunkiem Marka Paździory pracy pt. Ugrupowania neoendeckie w Trzeciej Rzeczypospolitej (1989–1997) uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii[3]. W 2014 otrzymał stopień doktora habilitowanego (praca Naprawa czy zniszczenie demokracji? Tendencje autorytarne i profaszystowskie w polskiej myśli politycznej (1921-1935))[4].

Autor książek Terroryzm na tle przemocy politycznej (zarys encyklopedyczny), Między faszyzmem a anarchizmem. Nowe idee dla nowej ery oraz Ugrupowania neoendeckie w III Rzeczypospolitej. Publikował w pismach konserwatywnych ("Stańczyk"), anarchistycznych ("Inny Świat") i ekologicznych ("Zielone Brygady")[potrzebny przypis].

Stały współpracownik m.in. Magazynu "Obywatel", współzałożyciel i jeden z redaktorów biuletynu etnopluralistycznego ZaKORZENIEnie. Publikował na łamach zarówno pism wysokonakładowych (m.in. "Gazeta Wyborcza", "Tygodnik Powszechny", "Dziennik Zachodni", "Nowe Państwo"), jak i o regionalnym zasięgu (np. miesięcznik społeczno-kulturalny "Śląsk")[potrzebny przypis].

Ekspert Instytutu Sobieskiego, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej, nauczyciel Wiedzy o Społeczeństwie i organizator warsztatów dziennikarskich w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]