Jarosław z Iwna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jarosław z Iwna
POL COA Grzymała.svg
Grzymała
Data śmierci ok. 1343
Ród Grzymalici
Wojny i bitwy Wojna z Krzyżakami (1329), Bitwa pod Koninem (1331),
Bitwa pod Płowcami (1331).
Administracja wojewoda poznański, kasztelan poznański.

Jarosław z Iwna (ur.w drugiej połowie XIII w., zm.po 1343) – rycerz polski herbu Grzymała, dyplomata, wojewoda poznański, kasztelan poznański.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lata młodości Jarosława z Iwna nie są znane, pochodził z rycerskiego rodu Grzymalitów z Iwna, urodził się prawdopodobnie pod koniec XIII wieku.

W 1329 wziął udział w odsieczy obleganemu przez Krzyżaków Brześciowi Kujawskiemu. Walczył z Krzyżakami w lipcu 1331 w starciu pod Pyzdrami, a podczas drugiego wrześniowego najazdu na Wielkopolskę był uczestnikiem bitew pod Koninem i Płowcami.

15 maja 1335 jako kasztelan poznański był jednym z sygnatariuszy traktatu przedłużającego pokój z Zakonem. W 1335 z polecenia króla Kazimierza wraz z wojewodą poznańskim Mikołajem z Biechowa i kanclerzem Ottonem z Mstyczowa prowadził rozmowy z Wittelsbachami zakończone podpisaniem 16 maja 1335 we Frankfurcie wstępnego układu sojuszniczego z Ludwikiem Bawarskim. 20 czerwca 1336 był członkiem poselstwa, które zawarło szczegółowe porozumienie, określające zakres wzajemnej pomocy przeciw wrogom oraz wysokość posagu i wiana dla córki Kazimierza, Elżbiety, którą planowano wydać za młodszego syna cesarza, Ludwika rzymskiego.

Podczas polsko – krzyżackiego procesu sądowego w sprawie najazdu na Wielkopolskę i zajęcia Kujaw w 1331, zeznawał jako świadek. W 1340 został mianowany wojewodą poznańskim. 8 lipca 1343 był jednym z sygnatariuszy i gwarantów polsko-krzyżackiego traktatu pokojowego zawartego w Kaliszu. Zmarł niedługo po tym wydarzeniu, nie jest już więcej wzmiankowany w dokumentach historycznych.
Jarosław z Iwna był pierwszym z rodu Grzymalitów, który zrobił karierę polityczną i zgromadził znaczny majątek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Helena Chłopocka, Jarosław z Iwna [w] Wielkopolski Słownik Biograficzny, Warszawa – Poznań 1983, s.293.