Jasná

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jasná Chopok
ilustracja
Lokalizacja
Państwo  Słowacja
Region Kraj żyliński, Kraj bańskobystrzycki
Pasmo górskie Niżne Tatry
Miejscowość Dolina Demianowska
Wysokość maksymalna 2024 m n.p.m.
Wysokość minimalna 943 m n.p.m.
Wysokość ośrodka (Jasná) 1226 m n.p.m.
Wyciągi
Linowo-terenowe 1
Gondolowe 4
Krzesełkowe 8
Talerzykowe 6
Ruchome chodniki 5
Trasy zjazdowe

     Bardzo trudne

5

     Trudne

14

     Łatwe

14
Całkowita długość tras ok. 45 km
Pozostała infrastruktura
Operator Tatry Mountain Resorts
Naśnieżanie TAK
Oświetlenie TAK
Snowpark TAK
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Jasná Chopok”
48°58′21,40″N 19°35′54,42″E/48,972612 19,598451
Strona internetowa

Jasná Chopok – największy ośrodek narciarski na Słowacji położony w kraju żylińskim i bańskobystrzyckim około 16 km na południe od Liptowskiego Mikułasza. Leży w Dolinie Demianowskiej, u podnóży Chopoka (2024 m) w Niżnych Tatrach. Cały ośrodek narciarski i jego okolice wraz z Demianowską Jaskinią Wolności i Demianowską Jaskinią Lodową należy do Parku Narodowego Niżne Tatry (NAPANT).

Ośrodek oferuje 5 tras trudnych, 14 średnio trudnych i 14 łatwych. Trasy te obsługiwane są przez 19 wyciągów. Ponadto znajdują się tu trasy narciarstwa biegowego, snowpark, przedszkola narciarskie z wyciągami taśmowymi, wykwintne restauracje i bary na stokach oraz spa. W skład ośrodka wchodzą 2 części: Jasná – Chopok północ (Chopok sever) z terenami: Otupné (1142 m), Záhradky (1025 m), i Luková (1670 m) oraz ośrodek Chopok południe (Chopok juh) z terenami: Kosodrevina (1489 m) i Srdiečko (1216 m). Sprawną komunikację między północą a południem zapewnia nowoczesna kolejka Funitel z 24-osobowymi wagonikami oraz kolej gondolowa z 15-osobowymi wagonikami, uruchomione w 2013 roku.

Jest to największy ośrodek narciarski na Słowacji. Trasy narciarskie, o łącznej długości ponad 45 km, są obsługiwane przez kolejki i wyciągi o łącznej przepustowości ponad 32 000 os./h.

Historia ośrodka[edytuj | edytuj kod]

W Dolinie Demianowskiej narciarstwo uprawiane jest od XIX wieku. W 1949 roku otwarto pierwszy fragment kolej krzesełkowej na Chopok, był to odcinek Koleisko - Luková. W latach 50. szczyt Chopoku został „spięty” od północy i południa wyciągami krzesełkowymi. Koleje wybudowano w oparciu o projekt firmy Von Roll (dziś należącej do koncernu Doppelmayr/Garaventa-Gruppe). Pasażerowie siedzieli wówczas na dwuosobowych zadaszonych krzesełkach bokiem do kierunku jazdy. Dzięki wybudowaniu kolei, nastąpił znaczny rozwój narciarstwa. Koleje krzesełkowe funkcjonowały do końca lat 90., kiedy z powodu nieodpowiednich parametrów musiały zostać zamknięte[1]. Dolne odcinki kolei Von Roll zostały wówczas zastąpione nowymi kolejami krzesełkowymi (Koleisko - Luková i Srdiečko - Kosodrevina). Natomiast na sam szczyt można było wjechać wyłącznie wyciągami talerzykowymi. Przełom nastąpił, gdy władzę nad ośrodkiem przejęła spółka Tatry Mountain Resorts. Nowy właściciel wybudował nowe koleje gondolowe i krzesełkowe, wytyczył nowe trasy i zmodernizował system naśnieżania.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia, www.jasna.sk [dostęp 2020-03-19] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona (słow. • pol. • ang. • niem. • ros. • węg. • cz.)