Wersja ortograficzna: Jasur

Jasur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jasur
יסעור
Ilustracja
Widok kibucu Jasur
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Matte Aszer
Wysokość 18 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

544
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Jasur”
Ziemia32°54′02″N 35°09′58″E/32,900556 35,166111
Strona internetowa
Portal Izrael

Jasur (hebr. יסעור) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Jasur jest położony na wysokości 18 metrów n.p.m. w północnej części równiny przybrzeżnej Izraela. Leży u podnóża wzgórz Zachodniej Galilei, w odległości 6 km na wschód od wybrzeża Zatoki Hajfy. Na wschód od kibucu wznosi się wzgórze Giwat Javor (86 m n.p.m.). Dalej są położone wzgórza Har Gamal (324 m n.p.m.) i Har Gillon (367 m n.p.m.), za którymi rozpoczyna się Dolina Bet ha-Kerem wyznaczająca granicę między Dolną a Górną Galileą. Na południe od kibucu przepływa strumień Hilazon. W otoczeniu kibucu Jasur znajdują się miasta Tamra, Szefaram, Kirjat Atta, Kirjat Bialik i Akka, miejscowości Sza’ab, Kabul i Dżudajda-Makr, kibuce Afek, Kefar Masaryk i En ha-Mifrac, moszawy Achihud i Ja’ad, oraz wioska komunalna Gilon. Na wschodzie jest położona strefa przemysłowa Bar Lev.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Jasur jest położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami kibucu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wioska al-Birwa[3]. Na początku XX wieku tutejsze ziemie zaczęły wykupywać od arabskich właścicieli żydowskie organizacje syjonistyczne. Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała te tereny państwu arabskiemu[4]. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku w okolicy operowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w całej Galilei. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej Izraelczycy przeprowadzili w lipcu 1948 roku operację „Dekel”, podczas której w dniu 11 lipca zajęli wioskę al-Birwa. Wszystkich mieszkańców wysiedlono, a następnie wyburzono jej domy[3].

Współczesny kibuc został założony w styczniu 1949 roku przez członków młodzieżowej organizacji syjonistycznej Ha-Szomer Ha-Cair z Wielkiej Brytanii i Węgier[5]. Początkowo nowa osada nazywała się Sza'ar le-Galil (hebr. שער לגליל; pol. Brama do Galilei) i była położona bliżej wybrzeża przy kibucu Kefar Masaryk. Następnie przeniesiono ją w obecny rejon, ale nieco bardziej na północ, w rejon dzisiejszego lasu przy moszawie Achihud. Dopiero w 1950 roku zmieniono lokalizację na obecną. Zajęto wówczas część terenów zniszczonej arabskiej wioski Ad-Damun[6]. W 1956 roku kibuc został wzmocniony przez imigrantów z Brazylii. Po kryzysie gospodarczym lat 90. XX wieku, kibuc przeszedł w 2000 roku proces prywatyzacji[7].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa kibucu Jasur pochodzi od hebrajskiej nazwy ptaka puffinus, który zamieszkuje otwarte morza całego świata. Nawiązywało to do pragnienia pierwszych mieszkańców kibucu, że będą utrzymywać się z rybołówstwa[8].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do gimnazjum i szkoły średniej w kibucu Ewron[9].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest basen pływacki oraz sala sportowa z siłownią.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, stacja benzynowa i warsztat mechaniczny.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie i sadownictwie. Uprawy polne obejmują bawełnę, kukurydzę, pszenicę, pomidory i arbuzy. W sadach uprawia się awokado i granaty. Hodowla bydła mlecznego posiada 300 krów oraz cielęta przeznaczone na rzeź. Jest tu także ferma drobiu. Część mieszkańców pracuje poza kibucem, dojeżdżając do pobliskich stref przemysłowych.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na wschód na drogę nr 70, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do moszawu Achihud i skrzyżowania z drogą ekspresową nr 85, lub jadąc na południowy wschód do skrzyżowania z drogą nr 805 (prowadzi na wschód do moszawu Ja’ad) i dalej do miasta Tamra.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-18].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-18].
  3. a b Welcome To al-Birwa (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-05-18].
  4. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2013-05-18].
  5. Yas'ur (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-05-18].
  6. Welcome To al-Damun (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-05-18].
  7. Yas'ur (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-05-18].
  8. Kibbutz Yas'ur (hebr.). W: Kibbutz Yas'ur [on-line]. [dostęp 2013-05-18].
  9. Yas'ur (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-05-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]