Jean Batten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Batten
Ilustracja
Pomnik Jean Batten przed portem lotniczym
w Auckland
Imię przy narodzeniu Jean Gardner Batten
Data i miejsce urodzenia 15 września 1909
Rotorua
Data i miejsce śmierci 22 listopada 1982
Palma de Mallorca
Przyczyna śmierci nieleczona infekcja po ugryzieniu przez psa
Zawód, zajęcie pilotka
Narodowość nowozelandzka
Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego Oficer Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Samolot Percival Gull, którym latała Jean Batten

Jean Gardner Batten (ur. 15 września 1909 w Rotorua, zm. 22 listopada 1982 w Palma de Mallorca)[1]nowozelandzka pilotka, jedna z pierwszych kobiet zajmujących się lotnictwem. Posiadaczka wielu rekordów świata.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Jean Batten pochodziła z Rotorua na Nowej Zelandii. W 1929 przypłynęła do Anglii, a w grudniu 1932 zaczęła latać. W maju 1934 ustanowiła nowy kobiecy rekord w samotnym przelocie Anglia – Australia, przebywając 16 900 km z Lympne w Kent do Darwin w czasie 14 dni, 22 godzin i 30 minut, bijąc rekord Amy Johnson z 1930 o ponad 4 dni. Następnie powróciła z Darwin do Lympne w czasie 17 dni, 16 godzin i 15 minut, dokonując jako pierwsza kobieta samotnego przelotu na trasie Australia – Anglia.

W 1935 została pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała z Anglii do Ameryki Południowej, lecąc przez Afrykę Południową. Zgłosiła jako rekordy świata zarówno lot z Lympne do Natalu, jak i przelot przez południowy Atlantyk. W 1936 dokonała pierwszego przelotu do Nowej Zelandii, bijąc przy okazji rekord samotnego lotu na trasie Anglia – Australia. W rok później ustanowiła nowy rekord samotnego przelotu Australia – Anglia, stając się pierwszą posiadaczką rekordów w samotnym przelocie w obu kierunkach na tej trasie.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • My Life, George G. Harrap and Company Limited, 1938

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]