Jean Tiberghien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Tiberghien
Data i miejsce urodzenia 2 kwietnia 1995
Pontarlier, Francja
Klub La Feclaz
Debiut w PŚ 10 grudnia 2016, Davos
(45. miejsce – 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 20 lutego 2020, Meråker
(28. miejsce – 34 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Val di Fiemme 2014 Sprint
srebro Val di Fiemme 2014 Sztafeta
srebro Ałmaty 2015 Sztafeta
brąz Râșnov 2016 Sprint

Jean Tiberghien (ur. 2 kwietnia 1995 w Pontarlier) – francuski biegacz narciarski, trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów oraz brązowy medalista mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Jean Tiberghien pojawił się 3 grudnia 2011 roku w Bessans, gdzie w zawodach juniorskich zajął 39. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. W 2013 roku wystartował na olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w Braszowie, gdzie był między innymi czwarty w biegu na 10 km stylem dowolnym i szósty na 7,6 km klasykiem. Na mistrzostwach świata juniorów w Val di Fiemme w 2014 roku zwyciężył w sprincie stylem dowolnym, a w sztafecie był drugi. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Ałmaty ponownie zdobył srebro w sztafecie. W 2016 roku wziął udział w mistrzostwach świata młodzieżowców w Râșnovie, gdzie zajął trzecie miejsce w sprincie stylem dowolnym. W Pucharze Świata zadebiutował 10 grudnia w szwajcarskim Davos.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
1.FIS gold medal.png 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym ? - -
28. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 20 km łączony 56:09,6 min +2:08,7 min Norwegia Eirik Sverdrup Augdal
2.FIS silver medal.png 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x5 km[1] 53:36,6 min +1,0 s  Norwegia
19. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 3:01,25 min - Norwegia Fredrik Riseth
8. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 48:53,3 min +1:24,6 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
28. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 2x10 km bieg łączony 23:36,4 min +4:06,3 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
2.FIS silver medal.png 8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4x5 km[2] 45:11,0 min +17,3 s  Rosja

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
3.FIS bronze medal.png 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:35,78 min +1,11 s Francja Lucas Chanavat
11. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:13,3 min +1:11,8 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
8. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem dowolnym 32:55,7 min +1:02,5 min Rosja Aleksandr Bolszunow
10. 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 30 km bieg łączony 1:15:31,5 h 1:33,6 min Rosja Aleksandr Bolszunow
30. 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:56,3 min Norwegia Erik Valnes
11. 2 lutego 2018 Szwajcaria Goms 30 km bieg łączony 1:18:14,9 h +2:53,0 min Rosja Dienis Spicow

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2016/2017 niesklasyfikowany
2017/2018 niesklasyfikowany
2018/2019 niesklasyfikowany
2019/2020 146.

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Tiberghien nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2016/2017
Ruka 26.11 (SP C) Ruka 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - 45 - 39 - - - - - - - - 40 51 - - - - 44 - - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Ruka 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - 71 - - - - - - - - - - - - 34 - - - - - - - - - 0
Sezon 2018/2019
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - 77 57 54 54 46 46 31 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 37 55 37 28 66 46 41 - - - 3
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Richard Jouve, Valentin Chauvin, Jules Lapierre, Jean Tiberghien
  2. Skład drużyny: Valentin Chauvin, Jules Lapierre, Jean Tiberghien, Louis Schwartz