Jednowarstwowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jednowarstwowce
Monoblastozoa
R. Blackwelder, 1963
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ jednowarstwowce
Rodzina Salinellidae
Rodzaj Salinella
J. Frenzel, 1892
Gatunek Salinella salve
Synonimy
  • Monoblastica[1]

Jednowarstwowce (Monoblastozoa) – typ zwierząt bezkręgowych wyróżniony na podstawie opisu jednego gatunku, Salinella salve, dokonanego w 1892 przez Johannesa Frenzla[2]. Osobniki tego gatunku zostały rzekomo wykryte w słonych źródłach Argentyny. Ciało tych zwierząt, według opisu, jest zbudowane z około 150 komórek, owalne, o dwubocznej symetrii, posiadające z przodu otwór gębowy, a z tyłu otwór odbytowy. Ściana ciała zbudowana z jednej warstwy orzęsionych komórek. Organizacja morfologiczna przypominająca blastulę.

Jak do tej pory nie udało się powtórnie odnaleźć osobników tego gatunku. W 2012 roku odbyła się wyprawa naukowa do Argentyny, w poszukiwaniu Salinella salve. Udano się w rejon opisywany przez Frenzla. Nie znaleziono słonych źródeł i nie znaleziono nawet śladów Monoblastica. Oczywiście fakt nieznalezienia nie jest rozstrzygającym dowodem na nieistnienie Salinella salve. Niemniej brak potwierdzenia obserwacji niemieckiego uczonego każe powątpiewać w tamto odkrycie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. jednowarstwowce, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-06-02].
  2. Frenzel, J.. Untersuchungen über die mikroskopische Fauna Argentiniens. „Archiv für Naturgeschichte”. 58, s. 66–96, 1892 (niem.). 
  3. Czachorowski S. 2018, Z podręcznika do mitu: niezwykły organizm Salinella salve – mityczne zwierzę poszukiwane przez naukowców [1]