Jego uczniowska mość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jego uczniowska mość
The Honourable Schoolboy
Autor John le Carré
Typ utworu powieść sensacyjna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1977
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1996

Jego uczniowska mość (ang. The Honourable Schoolboy) – jest drugą powieścią Johna le Carré w tzw. Trylogii Karli (The Karla Trilogy). Tytułowym „Honourable Schoolboy” jest Jerry Westerby - dziennikarz, pracujący od czasu do czasu dla brytyjskiego wywiadu.

Powieść poświęcona jest w równej części działaniom Smileya w Londynie i Westerbego w Hongkongu i Indochinach.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na niezwykle wysokim stanowisku w brytyjskich służbach specjalnych odkryto sowieckiego „kreta”. Poważnie zaszkodziło to ich wiarygodności - zarówno w rządzie jej królewskiej mości, jak i zagranicą. George Smiley jako nowy szef wywiadu ma za zadanie przede wszystkim przywrócić zaufanie do kierowanych przez niego służb. Na jego drodze staną nie tylko sowieci, znający jego agentów i metody pracy, ale również rząd niechętny do udostępnia środków i informacji.

Jedynym dostępnym źródłem informacji, znajdującym się w posiadaniu Smileya, jest analiza działalności „kreta”. Przejrzenie jego działań umożliwia stwierdzenie, czego sowieci nie wiedzą, jak również co starają się ukryć. Do drugiej kategorii należy sprawa konta w Hongkongu, na które sowieci przelewali znaczne sumy pieniężne. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone przez „kreta”, który ponadto zniszczył wiele istotnych dokumentów.

Smiley znajduje agenta, którego istnienie wydaje się nieznane dla radzieckiego wywiadu i wysyła go do Hongkongu. Wybór pada na Jerry’ego Westerby’ego, syna potentata prasowego i zdolnego dziennikarza. Chce w ten sposób przekonać Whitehall do zezwolenia wywiadowi na wznowienie aktywnej działalności.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]