Jelko Kacin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jelko Kacin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1955
Celje
Przewodniczący Liberalnej Demokracji Słowenii
Okres od 2005
do 2007
Przynależność polityczna Liberalna Demokracja Słowenii
Poprzednik Anton Rop
Następca Katarina Kresal

Jelko Kacin (ur. 26 listopada 1955 w Celje) – słoweński polityk, były minister i poseł krajowy, były przewodniczący Liberalnej Demokracji Słowenii, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1980 ukończył studia z zakresu obronności na Uniwersytecie Lublańskim. Pracował jako urzędnik w administracji miasta Kranj, następnie doradca zarządu miasta i dyrektor lokalnej obrony cywilnej.

W 1990 objął stanowisko w administracji rządowej. Był zastępcą sekretarza republiki ds. obrony, w 1991 został ministrem informacji. W okresie swojego urzędowania ustanowił STA (Słoweńską Agencję Prasową), zajmował się także organizowaniem konferencji prasowych podczas wojny dziesięciodniowej.

Należał do Partii Demokratycznej Słowenii, z którą w 1994 współtworzył nową Liberalną Demokrację Słowenii. W 1992 bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich, otrzymując 7% głosów[1]. Od 1994 do 1996 był ministrem obrony w drugim rządzie Janeza Drnovška.

W 1996 i 2000 uzyskiwał mandat posła do słoweńskiego Zgromadzenia Państwowego. Przewodniczył Komisji Stosunków Międzynarodowych oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Zasiadał w radzie miasta Kranj.

Od 2003 był obserwatorem w Parlamencie Europejskim i przedstawicielem Słowenii w Konwencie Unii Europejskiej. W 2004 uzyskał mandat europosła z ramienia Liberalnej Demokracji Słowenii. Przystąpił w PE do grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy oraz do Komisji Spraw Zagranicznych.

Od 15 października 2005 do 30 czerwca 2007 zajmował stanowisko przewodniczącego Liberalnej Demokracji Słowenii. Zrezygnował po kryzysie w partii, skutkującym odejściem znacznej liczby działaczy (w tym Antona Ropa). W wyborach europejskich w 2009 uzyskał reelekcję do Europarlamentu ponownie z listy LDS. Wszedł w skład tej samej frakcji oraz komisji co w poprzedniej kadencji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Slovenia 1992 Presidential Election (ang.). binghamton.edu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]