Jenny-Wanda Barkmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jenny-Wanda Barkmann (druga od lewej w drugim rzędzie) w trakcie procesu w Gdańsku w 1946 roku

Jenny-Wanda Barkmann (ur. 31 października 1922 w Hamburgu, zm. 4 lipca 1946 na Wysokiej Górze / Stolzenberg[1] w Gdańsku) – niemiecka nadzorczyni SS (SS-Aufseherin) w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Stutthof i zbrodniarka wojenna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się i spędziła dzieciństwo w Hamburgu. W 1944 została SS-Aufseherin w kobiecej części obozu w Stutthofie. Barkmann stale maltretowała więźniarki, niektóre z nich doprowadzając do śmierci. Dokonywała także selekcji kobiet i dzieci do komór gazowych. Ze względu na swoją urodę i okrucieństwo otrzymała w obozie przydomek „Piękne Widmo”[2].

W ostatniej fazie walk o Gdańsk Barkmann próbowała uciec przed nadciągającymi wojskami radzieckimi, ale ostatecznie została aresztowana przez polską milicję w maju 1945 na dworcu Gdańsk Wrzeszcz. Następnie zasiadła na ławie oskarżonych razem z Elisabeth Becker, Gerdą Steinhoff, Wandą Klaff i Ewą Paradies w pierwszym procesie załogi Stutthofu przed polskim Specjalnym Sądem w Gdańsku. Flirtowała ze strażnikami więziennymi oraz widziano ją układającą włosy podczas przesłuchiwania świadków. Barkmann została za swoje zbrodnie skazana na karę śmierci. Po ogłoszeniu wyroku stwierdziła: „Życie rzeczywiście jest przyjemnością, a przyjemności zwykle trwają zbyt krótko”. 4 lipca 1946 wraz z innymi zbrodniarkami i zbrodniarzami Stutthofu została powieszona publicznie w Gdańsku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W wielu publikacjach podawana jest błędna lokalizacja egzekucji – Biskupia Górka (Bischofsberg), dokładniejsze ustalenia w oparciu o zeznania świadków egzekucji wskazały jednak na Stolzenberg. (Marek Orski: „Zbrodniarze obozu koncentracyjnego Stuthoff...”, Przegląd więziennictwa polskiego, nr 46, 2005).
  2. 200 tys. gapiów oglądało egzekucję zbrodniarzy ze Stutthofu; egzekucja, ssmani, kaci, wieszanie, wyrok śmierci Gdańsk, Gdynia, Sopot, trojmiasto.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]