Jeremiasz (biskup kazański)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeremiasz
biskup kazański i swijaski
Kraj działania  Carstwo Rosyjskie
Data śmierci po 1581
biskup kazański i swijaski
Okres sprawowania po VII 1576 - 1581
Wyznanie prawosławie
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne przed 1567
Prezbiterat przed 1567
Chirotonia biskupia po VII 1576

Jeremiasz (zm. po 1581) - rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji pochodził z "moskiewskiej rodziny kupieckiej", jednak określenie to jest na tyle mało konkretne, iż nie musi oznaczać konkretnego zawodu, jak również nie precyzuje, czy przyszły biskup pochodził z Moskwy, czy z jednej z wsi w okolicach miasta. Prawdopodobnie duchowny rozpoczął życie mnisze w monasterze św. Józefa Wołokołamskiego. W 1567 arcybiskup kazański i swijaski German mianował go przełożonym monasteru Przemienienia Pańskiego w Kazaniu na miejsce Warsonofiusza, który otrzymał nominację na biskupa twerskiego. German znał Jeremiasza jeszcze z monasteru św. Józefa Wołokołamskiego, w którym sam niegdyś przebywał. Jeremiasz nie wyjechał jednak natychmiast do Kazania; w listopadzie 1567 Jeremiasz prowadził pogrzeb Germana w cerkwi św. Mikołaja w moskiewskim Kitaj-gorodzie. Do Kazania udał się dopiero w 1568, razem z nowym biskupem kazańskim Laurentym, który również żył wcześniej w monasterze św. Józefa Wołokołamskiego[1]. Według innego źródła Jeremiasz był wówczas przełożonym Monasteru Nowospasskiego[2].

Z uwagi na rangę monasteru Przemienienia Pańskiego, jednej z najważniejszych wspólnot mniszych w kraju, archimandryta Jeremiasz brał udział w soborze Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w 1572, który dokonał elekcji metropolity moskiewskiego Antoniego i zezwolił Iwanowi Groźnemu na czwarte, nielegalne z punktu widzenia prawa kanonicznego, małżeństwo z Anną Kołtowską. Jeremiasz brał także udział w kolejnym soborze, zorganizowanym w 1573. Nie jest znana data jego wyświęcenia na biskupa kazańskiego i swijaskiego, jednak nastąpiło to nie wcześniej niż po śmierci biskupa Tichona, tj. w drugiej połowie r. 1576[1].

W okresie sprawowania urzędu przez Jeremiasza zapoczątkowany został kult Kazańskiej Ikony Matki Bożej, która według tradycji (zawartej w Powiesti ob obrietienii Kazanskoj ikony Bożijej Matieri patriarchy Hermogena ) została odnaleziona na miejscu wskazanym przez samą Matkę Bożą kilkuletniej Matronie. Według tradycji Jeremiasz początkowo nie wierzył w opowieść dziewczynki, ostatecznie udał się na wskazane przez nią miejsce na czele procesji i ujrzał tam ikonę odmienną od znanych do tej pory wizerunków[1]. Z polecenia biskupa obraz wystawiono dla kultu najpierw w cerkwi św. Mikołaja, a następnie w katedralnym soborze Zwiastowania, kopię natomiast przekazano do Moskwy. Zgodnie z poleceniem cara Fiodora biskup Jeremiasz utworzył na miejscu odnalezienia ikony żeński monaster i nadzorował prace nad wzniesieniem cerkwi na jego potrzeby. Według Powiesti... hierarcha był też świadkiem jednego z cudów przed ikoną - odzyskania wzroku przez dziecko[1].

W 1580 Jeremiasz uczestniczył w soborze Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, jednak przed kolejnym soborem w roku następnym zrzekł się urzędu i jako biskup w stanie spoczynku zamieszkał w monasterze św. Józefa Wołokołamskiego. Jeremiasz zmarł w klasztorze i został pochowany w jego głównej świątyni, soborze Zaśnięcia Matki Bożej[1]. W literaturze przyjmowano, iż śmierć biskupa nastąpiła jeszcze w 1581, jest ona jednak mało wiarygodna (podający ją archimandryta Platon (Lubarski) najprawdopodobniej pomylił datę śmierci z datą odejścia z urzędu biskupiego)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]