Jeremiasz I (patriarcha Konstantynopola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeremiasz I
Ιερεμίας Α'
Ilustracja
Kraj działania Imperium osmańskie
Data śmierci 13 stycznia 1545
patriarcha Konstantynopola
Okres sprawowania od 31 grudnia 1522
do 13 stycznia 1545
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół Patriarchat Konstantynopolitański
Wybór patriarchy 31 grudnia 1522

Jeremiasz I (gr. Ιερεμίας Α', ur. ?, zm. 13 stycznia 1545) – ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, od 31 grudnia 1522 r. do śmierci najdłużej urzędujący patriarcha konstantynopolitański.

W 1524 podczas pielgrzymki Jeremiasza do grobu Chrystusa w Jerozolimie, wrogie wobec niego stronnictwo w sposób niekanoniczny wybrało na urząd patriarszy metropolitę Joannikiosa. W odpowiedzi Jeremiasz zwołał sobór w Jerozolimie, na który zaprosił patriarchów jerozolimskiego, antiocheńskiego i aleksandryjskiego. Decyzją soboru Joannikios wraz ze swymi poplecznikami został potępiony i zmuszony do ustąpienia. Ponieważ jednak Joannikios zdobył uznanie sułtana Selima I, czasami jest on uwzględniany w spisach patriarchów Konstantynopola.

Jeremiasz wiele uwagi poświęcał świętym miejscom prawosławia, odnawiał świątynie, zakładał nowe klasztory, itp. Założył np. w 1543 r. na świętej górze Athos, na miejscu niegdysiejszej pustelni, klasztor Stauronikita, istniejący do dzisiaj. Gdy w 1537 r. sułtan osmański Sulejman I Wspaniały nakazał zniszczyć wszelkie świątynie chrześcijańskie w miastach zdobytych siłą zbrojną, Jeremiasz odwiódł sułtana od tej decyzji.