Jermił Wokujew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jermił Wokujew
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1992
Oktiabrskij, Rosja
Wzrost 180 cm
Debiut w PŚ 2.03 2014, Lahti
(49. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 11.03 2015, Drammen (23. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Erzurum 2012 Sztafeta
srebro Erzurum 2012 10 km
Mistrzostwa świata młodzieżowców
brąz Ałmaty 2015 Sprint

Jermił Michajłowicz Wokujew (ros. Ермил Михайлович Вокуев; ur. 29 marca 1992 r. w Oktiabrskij) – rosyjski biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata juniorów i brązowy medalista mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Jermił Wokujew pojawił się 16 grudnia 2010 roku w Syktywkarze, gdzie w zawodach juniorskich zajął dziesiąte miejsce w biegu łączonym na 20 km. W 2012 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Erzurum, zdobywając wspólnie z kolegami z reprezentacji złoty medal w sztafecie. Na tej samej imprezie wywalczył również srebrny medal w biegu na 10 km stylem techniką klasyczną, w którym wyprzedził go tylko jego rodak - Siergiej Ustiugow. W 2015 roku wystąpił na mistrzostwach świata młodzieżowców w Ałmaty, zdobywając brązowy medal w sprincie stylem klasycznym. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie dwaj Norwegowie: Sondre Turvoll Fossli oraz Sindre Bjørnestad Skar.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 2 marca 2014 roku w Lahti, zajmując 49. miejsce na dystansie 15 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 11 marca 2015 roku w Drammen, gdzie zajął 23. miejsce w sprincie klasykiem. Były to jego jedyne punkty wywalczone w sezonie 2014/2015, który ukończył na 133. pozycji w klasyfikacji generalnej. Nie startował także na igrzyskach olimpijskich ani mistrzostwach świata.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
5. 20 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym ? ? Rosja Siergiej Ustiugow
2.FIS silver medal.png 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 25:24,7 min +22,5 s Rosja Siergiej Ustiugow
6. 24 lutego 2012 Turcja Erzurum 20 km łączony 50:28,8 min +45,8 s Rosja Siergiej Ustiugow
1.FIS gold medal.png 26 lutego 2012 Turcja Erzurum Sztafeta 4x5 km[1] 49:10,5 min - -

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
13. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km łączony 1:11:37,1 h +1:21,7 min Rosja Siergiej Ustiugow
17. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym ? - Rosja Siergiej Ustiugow
4. 30 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 38:26,6 min +40,9 s Finlandia Iivo Niskanen
14. 1 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 2x15 km łączony 1:24:27,9 h +1:42,0 min Francja Adrien Backscheider
3.FIS bronze medal.png 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 2:56,46 min +3,42 s Norwegia Sondre Turvoll Fossli

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
30. 14 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym Rosja Maxim Kovalev
1.Gold FISU.svg 15 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint dr. mieszany stylem dowolnym[2] 17:55.40 min
4. 17 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem dowolnym 23:57.4 min +19.2 s Serbia Milanko Petrović
2.Silver FISU.svg 19 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4 x 10 km[3] 1:43:03.6 h +1,1 s Kazachstan Kazachstan
2.Silver FISU.svg 21 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym 1:23:14.2 h +2.4 s Rosja Władisław Skobielew

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2013/2014 niesklasyfikowany
2014/2015 133.
2016/2017 115.
2019/2020 110.

Miejsca na podium chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Wokujew nigdy nie stanął na podium zawodów PŚ.

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2013/2014
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.11 (10 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 - - - - - 0
Sezon 2014/2015
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 47 - 23 - 8
Sezon 2016/2017
Ruka 26.11 (SP C) Ruka 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - dnf 42 37 32 39 30 25 40 35 - - - - 19 - - - - - - - - - 19
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 49 31 25 53 - - - - - - - - - - - 23 17
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Artiom Malcew, Jermił Wokujew, Dmitrij Rostowcew, Siergiej Ustiugow
  2. Skład drużyny: Jermił Wokujew, Jewgienia Oszczepkowa
  3. Skład drużyny: Pawieł Siulatow, Władisław Skobielew, Jermił Wokujew, Raul Szakirzianow