Jerry Bruckheimer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerry Bruckheimer
Ilustracja
Jerry Bruckheimer w 2010 r.
Prawdziwe imię i nazwisko Jerome Leon Bruckheimer
Data i miejsce urodzenia 21 września 1943
Detroit, USA
Zawód producent filmowy
Lata aktywności od 1972

Jerome Leon "Jerry" Bruckheimer (ur. 21 września 1943 r.) – amerykański producent filmowy. Wyprodukował między innymi takie filmy jak seria Piraci z Karaibów, Gliniarz z Beverly Hills, Top Gun, Twierdza, Con Air - lot skazańców, Karmazynowy przypływ, Armageddon, Wróg publiczny, 60 sekund, Helikopter w ogniu, Pearl Harbor czy Skarb narodów.

Bruckheimer urodził się w Detroit w stanie Michigan. Studiował w Arizonie gdzie uzyskał dyplom z psychologii. Po studiach pracował w różnych miejscach do czasu, gdy nadarzyła się okazja wyprodukowania filmu. Wtedy też przeprowadził się do Los Angeles. Do 2007 r. wyprodukował ponad 30 filmów i jest uważany za jednego z najlepszych producentów w historii.

W latach 80. i 90. współpracował z Donem Simpsonem dla wytwórni Paramount Pictures. To właśnie w duecie z nim Bruckheimer wyprodukował swój pierwszy wielki hit Flashdance w 1983 r. Film ten zarobił w USA 95 milionów dolarów. Niedługo później powstały kolejne hity Gliniarz z Beverly Hills i Top Gun. Pomimo przedwczesnej śmierci Simpsona w 1996, Bruckheimer kontynuował pracę nad wieloma filmami, między innym Armageddonem, Helikopter w ogniu i seria Piraci z Karaibów.

Na początku kariery produkował reklamy, w tym jedną dla Pepsi. Od 1997 zajął się też pracą dla telewizji tworząc między innymi CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas. Wyprodukował też popularny show The Amazing Race. Obecnie nadawanych jest 7 programów wyprodukowanych przez niego: CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, CSI: Miami, CSI: NY, Bez śladu, The Amazing Race, Dowody zbrodni i Jedenasta godzina.

Jako jeden z najlepszych producentów otrzymał przydomek "Mr. Blockbuster", ponieważ wiele jego filmów osiągało znakomite wyniki. W sumie jego filmy zarobiły 13 miliardów dolarów. Sama seria "Piratów z Karaibów" przyniosła dochód 2.79 miliarda dolarów.

Jego projekty otrzymały 35 nominacji i 5 Oscarów, 8 nominacji i 5 nagród Grammy, 23 nominacje i 4 Złote Globy, 30 nominacji i 6 nagród Emmy, 8 nominacji i 4 nagrody People's Choice i wiele nagród MTV Movie Awards, włącznie z nagrodą za Najlepszy Film Dekady.

Bruckheimer był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Bonnie Bruckheimer. Obecnie mieszka w Los Angeles z drugą żoną Lindą Bruckheimer. Ma pasierbicę imieniem Alexandra.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]